Materiał Partnera

Szaty liturgiczne – jakość i tradycja

Szaty liturgiczne – jakość i tradycja

Stroje liturgiczne muszą być wykonane z odpowiednich materiałów. Tkaniny, z których szyte są szaty duchownych, muszą spełnić wiele warunków.

Katolickie szaty liturgiczne

Strój liturgiczny ma określać i zaznaczać funkcję noszącej go osoby. Używa się go w czasie liturgii. Szaty liturgiczne składają się z kilku elementów. Podstawą jest alba – długa, biała szata noszona przez wszystkich duchownych, dawniej wykonywana głównie z lnu, teraz także z innych tkanin. Kolejnym elementem jest cingulum – gruby sznur lub pas z frędzlami na obu końcach. Ten element stroju liturgicznego nie jest obowiązkowy, jeśli alba jest tak uszyta, że przylega do ciała bez paska. Kolejnym elementem strojów liturgicznych jest humerał, czyli biała, podłużna chusta, okrywająca szyję i ramiona osoby noszącej albę. Humerał pochodzi od starożytnej chusty, którą nosiły osoby z wyższych warstw społecznych. Barwnym elementem stroju katolickich duchownych jest stuła – rodzaj szarfy, zakładanej przez kapłana na szyję w taki sposób, że oba końce swobodnie zwisają na piersiach. Diakoni przepasują się stułą ukośnie – z lewego ramienia na prawą stronę. Kapłani w trakcie Mszy Świętej noszą też ornat – jego nazwa pochodzi z łaciny od słowa ornare – ozdabiać. Ornat to po prostu szata zakładana przez kapłana w trakcie liturgii. Ma symbolizować godność i obowiązki kapłańskie. Diakon nie nosi ornatu, tylko dalmatykę – rozciętą po bokach krótką tunikę.

Kolory strojów liturgicznych

Szaty liturgiczne występują w sześciu różnych kolorach – każdy z nich ma swoją symbolikę i stosowany jest podczas innych okazji. Szat w kolorze białym używa się w okresie Wielkanocy i Narodzenia Pańskiego, nosi się je też w święta i wspomnienia Chrystusa Pana, z wyjątkiem uroczystości związanych z jego męką. Biel to także kolor świąt maryjnych oraz uroczystości Aniołów. Czerwone szaty kapłani zakładają w Niedzielę Męki Pańskiej, w Wielki Piątek, w główne święta apostołów, ewangelistów i w dni męczenników. Stroje liturgiczne koloru zielonego noszone są w trakcie okresu zwykłego, a fioletowe w trakcie adwentu, Wielkiego Postu i w mszach za zmarłych. Zdarza się jednak, że podczas takich mszy duchowni noszą czarne szaty. Ostatnim kolorem – nieużywanym jednak przez wszystkich duchownych – jest różowy. Taki strój można zakładać w trzecią niedzielę adwentu i w czwartą niedzielę Wielkiego Postu.

Odpowiednie tkaniny

Wszystkie stroje liturgiczne muszą być wykonane z odpowiednich tkanin. Ważne są ich kolory i zdobienia zgodne z katolicką symboliką. Szeroki wybór tkanin na stroje liturgiczne posiada firma Duet Plus. E.T. Kubiczak. W ofercie firmy znajdują się także gotowe pasy ornatowe. Można kupić tkaniny na alby oraz na inne elementy strojów liturgicznych. Wszystkie materiały są najwyższej jakości. Występują w klasycznych kolorach używanych podczas liturgii. Można z nich uszyć szaty dla kapłana na wszystkie okresy.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz