Materiał Partnera

Szare okna – czemu nie?

Szare okna – czemu nie?

Ramy okienne nie muszą być ani białe, ani w naturalnym kolorze drewna. Coraz większą popularność zyskują między innymi okna szare, idealnie pasujące do nowoczesnych, minimalistycznych i stonowanych projektów architektonicznych. Mogą być jednak idealnym dopełnieniem bardziej standardowego budynku – podobnie jak okna w innych wariantach kolorystycznych. Nie musimy się w tym względzie ograniczać.

Dlaczego szare okna zyskują na popularności?

Kolor szary kojarzy się współcześnie z elegancją i nowoczesnością. W stolarce okiennej zyskuje coraz większą popularność, głównie przez działania architektów i projektantów, którzy często ostatnimi czasy decydują się na umieszczenie w swych projektach okien o tym niestandardowym kolorze. Okna nie są w tym trendzie osamotnione – coraz częściej sięgamy także po szare elewacje, dachy oraz drzwi. Wydać by się mogło, że białe (lub ewentualnie w kolorze naturalnego drewna) okna to zawsze najlepsze wyjście. Rzeczywistość wskazuje jednak na to, że jest wręcz przeciwnie – do nowoczesnego, związanego z nurtem high‐tech, zrównoważonego budownictwa białe ramy okienne po prostu nie pasują. Wydawałoby się, że sprawa jest marginalna, ale jeśli okna nie pasują do reszty, to niepotrzebnie przyciągają wzrok, załamując konsekwentną stylistycznie fasadę budynku. Na szczęście w ofercie firmy Pixel. FHU. Paweł Krajewski znajdują się także inne opcje kolorystyczne, także szare, idealnie pasujące do ekologicznych materiałów czy nieotynkowanego muru będącego cechą zyskującego coraz większą popularność stylu industrialnego w budownictwie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać inny kolor okien – obszerne palety dostępnych barw pozwalają na idealne jego dobranie.

Inne opcje kolorystyczne

Innym ciekawym rozwiązaniem może być dobranie koloru ram okiennych do wnętrza, w którym się znajdują. Najciekawsze modele mają jeden kolor widoczny na zewnątrz, a inny wewnątrz domu. W ten sposób nie musimy ograniczać się do tylko jednej barwy dla wszystkich pomieszczeń. Jeśli chcemy postawić na ekstrawagancję, możemy zdecydować się na kolory kontrastujące ze stylem panującym we wnętrzu. Przytulność pomieszczenia zwiększymy przez zastosowanie okien, których powierzchnia imitować będzie drewno. Nowoczesność i surowość narzucimy używając okien, których ramy przypominać będą aluminium. Widać więc, że skomponowanie stolarki okiennej tak, by pasowała do dowolnego stylu architektonicznego nie nastręcza współcześnie żadnych problemów, więc możemy pozwolić sobie na popuszczenie wodzów fantazji.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz