Artykuł sponsorowany

Szambo – budowa, koszt, oczyszczanie. Praktyczny poradnik

Szambo – budowa, koszt, oczyszczanie. Praktyczny poradnik

Jeśli w pobliżu naszej działki nie ma sieci kanalizacyjnej do odprowadzania ścieków, jesteśmy skazani na zbiornik bezodpływowy – bardziej znany jako szambo. Mimo tego, że szambo jest jednym z najdroższych sposobów na odprowadzanie ścieków, wielu z nas po prostu nie ma innego wyjścia. Dlatego dziś podpowiadamy, jak zorganizować opróżnianie szamba, by korzystanie z niego przebiegało tak komfortowo, jak to tylko możliwe. Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika.

Dlaczego szambo?

Szambo, czyli bezodpływowy zbiornik na odpady, ma kilka zalet, które sprawiają, że można założyć je tam, gdzie żadna inna forma odprowadzania ścieków się nie sprawdzi. Zdecydowanym plusem szamba jest to, że może ono powstać właściwie wszędzie – na każdym gruncie i nawet na bardzo małej działce. Zbiornik może być wykonany z tworzywa sztucznego – wtedy jednak nie sprawdzi się tam, gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych. Na takim terenie lepiej sprawdzi się szambo betonowe, którego woda nie zdoła wypchnąć. Budując szambo koło swojego domu, powinniśmy kierować się zasadami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury – to znaczy, że szambo musi być oddalone przynajmniej 5 metrów od okien i drzwi budynków mieszkalnych, o 15 metrów od studni z wodą pitną i o 7,5 metra od granicy działki. Jeśli nie możemy zachować tych odległości, a budujemy szambo na działce przy naszym domu jednorodzinnym, musimy uzyskać zgodę na złamanie tych zasad od władz gminy, która skonsultuje się z Wojewódzkim Inspektoratem Sanitarnym. Szambo jest tanie w budowie – koszt zależy od pojemności zbiornika. Dla przykładu 10 metrów sześciennych szamba to koszt około 5 tysięcy złotych.

Oczyszczanie szamba

Bardzo ważne jest kontrolowanie poziomu napełnienia szamba. W tym celu możemy po prostu zdejmować pokrywę zbiornika, ale wygodniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie w zbiorniku czujnika, który zasygnalizuje nam, kiedy poziom ścieków będzie za wysoki. Jeśli mieszkamy w Babicach, opróżnianie szamba możemy zlecić pracownikom Gospodarki Komunalnej w Babicach Sp. z o.o. Pracujący tam fachowcy mają wieloletnie doświadczenie, a profesjonalny sprzęt pozwala im na opróżnianie szamba szybko i sprawnie. Atrakcyjna jest także cena takiej usługi, która wynosi zaledwie 13,29 zł za metr sześcienny nieczystości. Pamiętajmy, że oczyszczanie szamba lepiej zamówić z wyprzedzeniem – jeśli zadzwonimy po szambiarkę w ostatniej chwili, może się okazać, że szambo się przepełni i zaleje naszą działkę.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz