Materiał Partnera

Szamba betonowe – zastosowanie, specyfikacja i zalety

Szamba betonowe – zastosowanie, specyfikacja i zalety

W Polsce znacznie rozwinęła się w ostatnich latach branża produkcji prefabrykatów betonowych, które są wykorzystywane do budowy domów, biurowców, parkingów, dróg, a także infrastruktury energetycznej. Przykładem są między innymi prefabrykowane szamba betonowe, które dzięki zakładowej produkcji, a następnie działaniom montażowym, są bardzo szczelne, tanie w umieszczeniu w określonym miejscu, a także które są niesamowicie trwałe. Jest to przede wszystkim efekt zastosowania właśnie prefabrykacyjnej technologii, tworzącej monolityczne konstrukcje…

Zastosowanie szamb betonowych

Szamba betonowe mogą być wykorzystywane przy różnego rodzaju inwestycjach, zarówno mniejszych, jak i tych znacznie większych. Obecnie są one zatem popularne, jako zbiorniki odpadów komunalnych płynnych, wytworzonych przez osoby indywidualne, jak i przez firmy, także te przemysłowe. Wszystko zatem zależy od wymiarów, jakości oraz rodzajów szamba betonowego.

Specyfikacja szamba betonowego

Szambo betonowe może być wykonane w różnych wersjach, jeśli chodzi o kształt, wymiar, oraz ważną powierzchnię zabudowy. Istotne jest również określenie kubatury całkowitej i użytkowej, czy komorowości oraz wysokości zbiornika. Warto przy tym wiedzieć, że najlepsi producenci, tworzą szamba betonowe nie tylko w katalogowych wersjach, ale tych na specjalne zamówienie z dokładnie przygotowanym projektem. Tak działa między innymi firma JUNIKOST, słynąc także z wytwarzania wysokiej klasy bloczków betonowych, oraz różnych prefabrykowanych materiałów budowlanych i betonów.

Warto wiedzieć! Szambo betonowe jest tworzone najczęściej z konstrukcji prefabrykacyjnej z górną płytą żelbetową. Elementy prefabrykowane zbiornika wylewane są żelbetowo z betonu np. C25 z dodatkiem płynu wodouszczelniającego, a także przy wykorzystaniu odpowiednich zbrojeń.

Normy dotyczące jakości szamba betonowego

Szambo betonowe musi spełniać wiele krajowych oraz europejskich norm. Ważne jest przeprowadzenie/posiadanie przez konstrukcję zatwierdzonego: Atestu Higienicznego PZH, oceny technicznej szczelności, badania nasiąkliwości betonu prefabrykowanych elementów zbiorników, raport z badań próbek betonu. Istotne jest również kierowanie się Krajową Deklaracją Właściwości Użytkowych Zbiorników.

Zalety szamba betonowego

Największymi zaletami szamba betonowego jest prosty proces montażowy i produkcyjny, atrakcyjna cena, wyjątkowa szczelność, a także wysoka odporność oraz wytrzymałość. Wykorzystanie odpowiedniej klasy betonu, pozwala bowiem na wytworzenie zbiorników wytrzymałych na skrajne temperatury, wysoką wilgoć, czy obciążenia dynamiczne oraz statyczne. Szamba betonowe nie są wzruszone nawet na najcięższe warunki zewnętrzne! Ich żywotność jest zaś znacznie dłuższa o tej, którą charakteryzują się zbiorniki z tworzyw sztucznych. 

Opracowanie:
Dąbrówka Wielka, Przylesie 1/3
tel. 42 717 84 41
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz