Materiał Partnera

Szalunki na placach budów

Szalunki na placach budów

Prace budowlane związane są z koniecznością wykonania betonowych konstrukcji. Już na etapie fundamentów wymagane jest użycie szalunków, bez których nie da się odpowiednio uformować betonu. Te niepozorne elementy pełnią bardzo ważne funkcje na każdym etapie powstawania inwestycji, dlatego nie można umniejszać ich znaczenia. Czym właściwie są szalunki i do czego wykorzystywane są na placach budów?

Czym są szalunki?

Beton, zanim stwardnieje, stanowi ciekłą masę, której nie da się uformować bez odpowiedniej konstrukcji. Do tego wykorzystuje się szalunki, które najczęściej wykonuje się z desek, tworząc formę dla betonu. Pomiędzy przestrzenie między deskami wlewa się masę betonową, która po stwardnieniu otrzymuje określony w projekcie kształt. – Deskowanie to najprostsza i najskuteczniejsza metoda nadania formy betonowej konstrukcji, dlatego mimo postępu technologicznego jest wciąż praktykowana na placach budowy – mówi specjalista z firmy Altrad – Pomorze ze Szczecnia. – Szalunki stanowią pewnego rodzaju rusztowanie dla konstrukcji betonowych, dlatego mają duże znaczenie dla stabilności przyszłego budynku – dodaje. Mimo że szalunki z desek są najpopularniejsze, to wykorzystuje się też inne materiały do nadania formy masie betonowej.

Rodzaje szalunków

W zależności od potrzeb konstrukcyjnych oraz projektu inwestycji, można stosować różne metody deskowania. Ich wybór ma znaczenie dla estetyki wykonania, która jest przede wszystkim ważna w przypadku konstrukcji wewnętrznych budynku. Wykorzystuje się różnego rodzaju szalunki na placach budów

  • Szalunki z desek – tworzy się je najczęściej z desek sosnowych o różnej grubości. Taka metoda jest najtańsza, ale wymaga dużo pracy. Stosuje się ją zazwyczaj w przypadku fundamentów lub do wylania schodów.
  • Szalunki stalowe – ten rodzaj konstrukcji wykonany jest ze stali lub aluminium. Są to arkusze płyt, które łączy się ze sobą za pomocą specjalnych klamer, tworząc określoną formę. Stosowane są najczęściej do budowy stropów i ścian, gdyż pozwalają uzyskać prostą powierzchnię.
  • Szalunki z płyt – wykonuje się je z płyt OSB lub sklejki. Są łatwe w montażu i są tańsze niż sosnowe deski. Najczęściej stosuje się je do wylania konstrukcji stropów.

Szalunki to niezbędne elementy na każdej budowie. Służą do wylewania stropów, fundamentów, schodów oraz innych konstrukcji betonowych, które muszą posiadać określony kształt. Można je wykorzystać kilkukrotnie, dlatego nie wymagają ciągłej wymiany po każdej pracy. Deskowanie to prosta metoda formowania betonu, dlatego wciąż jest niezastąpiona na placach budowy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz