Artykuł sponsorowany

Szafy sterownicze - czym są? Komu warto zlecić ich montaż i konserwację?

Szafy sterownicze - czym są? Komu warto zlecić ich montaż i konserwację?

Szafa sterownicza to niezwykle praktyczny element umożliwiający uporządkowanie i zabezpieczenie aparatury elektrycznej, zwłaszcza tej, która jest zróżnicowana i skomplikowana. Można ją zamontować zarówno w domach, jak i zakładach przemysłowych. Aby spełniała swoje funkcje bez zarzutu, jej montaż warto zlecić doświadczonej firmie. Istotna jest również regularna konserwacja.

Czym jest szafa sterownicza?

Szafa sterownicza zawdzięcza swoją nazwę głównie temu, że wygląda jak zwykła szafa domowa, przy czym najczęściej jest ona wykonana ze stali. Zabudowa jest przeznaczona dla aparatury sterowniczej, rozdzielczej, zabezpieczającej. Jej celem jest ochrona urządzeń i instalacji (np. przed niepowołanym dostępem lub wpływem negatywnych czynników, chociażby atmosferycznych), a przy okazji także uporządkowanie instalacji i urządzeń elektrycznych, elektronicznych, elektromechanicznych o zróżnicowanych parametrach. Można też powiedzieć, że szafa sterownicza jest swego rodzaju rusztowaniem dla instalacji.

Rodzaje szaf sterowniczych

Jaką szafę sterowniczą warto kupić? Przede wszystkim taką, która będzie solidna, atestowana i dopasowana do potrzeb danej instalacji. Na rynku są dostępne trzy główne rozwiązania: szafy sterownicze pojedyncze (składające się z jednego modułu), szafy modułowe (składające się z kilku pojedynczych szaf połączonych ze sobą), a także szafy rozdzielcze (przeznaczone do instalacji elektrycznej). Jeśli chodzi o materiał, dominują szafy metalowe (wykonane ze stali nierdzewnej lub stalowej blachy alucynkowej), ale można nabyć także modele wykonane z tworzywa sztucznego.

Zobacz też: Wszystko o szafie sterowniczej.

Naprawa i konserwacja szafy sterowniczej

Prawidłowa i regularna konserwacja jest kluczowa do zapewnienia bezpieczeństwa instalacji. Zakres czynności konserwacyjnych obejmuje m.in.: ocenę części ruchomych, czyszczenie powierzchni i ocena ewentualnych uszkodzeń powierzchni, czyszczenie filtrów wentylacyjnych. W przypadku wystąpienia uszkodzeń należy je oczywiście usunąć. Regularnych zabiegów konserwacyjnych potrzebuje także sama aparatura. Do zadań fachowca w tym zakresie należy m.in.: ocena przewodów ochronnych instalacji, pomiar różnicowego prądu zadziałania.

Montaż szaf sterowniczych

Szafa sterownicza to niezastąpiony element instalacji w wielu zakładach produkcyjnych, firmach, a także domach prywatnych. Aby była bezpieczna i spełniała swoje zadanie, jej montaż i konserwację warto powierzyć rzetelnej i doświadczonej firmie, takiej jak El-Han ZHU Andrzej Gasperski z Gliwic. Firma działa na rynku od 1991 roku, oferując usługi związane z automatyką przemysłową, między innymi montaż i serwis szaf sterowniczych, a także serwis maszyn przemysłowych. Ogromne doświadczenie i wykwalifikowana kadra sprawiają, że El-Han jest w stanie poradzić sobie z każdym, nawet najtrudniejszym zadaniem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz