Materiał Partnera

Szafy RACK 19" i akcesoria do nich.

Szafy RACK 19

Szafy RACK powstały z myślą o urządzeniach teleinformatycznych oraz tych stosowanych w energetyce, przemyśle i studiach nagraniowych. Ich budowa została zestandaryzowana i opisana przez Electronic Industries Association. Jak wyglądają szafy RACK 19", dlaczego sprawdzają się tak dobrze i jakie akcesoria służą do poszerzania ich funkcjonalności? Dowiedz się więcej na temat szaf RACK.

Czym są szafy RACK 19"?

Szafy RACK" są też znane jako szafy serwerowe, teleinformatyczne, krosownicze albo po prostu racki. Pod tą nazwą kryją się też inne typy mebli, m.in. stojaki, a ich najważniejszą cechą wspólną jest ustandaryzowana szerokość – 19 cali, czyli 48,26 cm.

Dlaczego akurat tyle? To pytanie zadaliśmy specjaliście ze sklepu Mitronik.com:

RACK mają 19 cali, bo takiej szerokości są urządzenia teleinformatyczne, sprzęt używany w studiach nagraniowych, przełączniki KVM i wiele innych. Jednorodne rozmiary sprawiają, że łatwo rozsądnie zagospodarować nawet niewielką przestrzeń, a w serwerowniach i innych miejscach, gdzie stosuje się szafy RACK 19", panuje porządek.

Konstrukcja szafy RACK 19" jest bardzo prosta. Składa się ona z profili, do których mocuje się klatki czy też koszyczki. Zastosowanie łączeń bazujących na śrubach i nakrętkach sprawia, że montaż jest szybki i może go wykonać nawet laik. Dzięki stworzeniu standardu osoba, która opanuje budowę jednej szafy RACK 19", będzie w stanie ją poprawnie złożyć niezależnie od miejsca jej zastosowania oraz przeznaczenia.

Urządzenia mocowane w szafach RACK 19" mogą być przykręcane bezpośrednio do nich albo do szyn, w których poruszają się prowadnice. To drugie rozwiązanie powala na łatwy dostęp do każdego elementu urządzenia bez konieczności wymontowywania go.

Akcesoria do szaf RACK 19"

Z myślą o sprzęcie przechowywanym w szafach RACK 19" powstała szeroka gama akcesoriów, które podnoszą komfort pracy w serwerowniach i innych miejscach, a także pozwalają chronić niekiedy bardzo drogi i ważny dla funkcjonowania firmy sprzęt.

Są to m.in.:

  • maskownice,
  • profile montażowe,
  • prowadnice,
  • półki,
  • listwy zasilające,
  • oświetlenie,
  • haczyki do prowadzenia kabli,
  • organizery przewodów,
  • panele szczotkowe, które chronią wnętrze szafy przed przedostawaniem się kurzu.

Ponieważ urządzenia teleinformatyczne są wrażliwe na wysokie temperatury, a jednocześnie same generują dużo ciepła, bardzo ważne jest odpowiednie chłodzenie serwerowni. Najbardziej zaawansowane szafy RACK 19" są wyposażone w systemy chłodzenia wodnego. Mocuje się także wentylatory lub całe ich układy.

Akcesoriów do szaf rackowych jest bardzo dużo. Dzięki temu na bazie prostego standardu każda firma może stworzyć rozwiązanie idealne do swoich potrzeb.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz