Artykuł sponsorowany

Sytuacje, w których warto zdecydować się na outsourcing pracowniczy

Sytuacje, w których warto zdecydować się na outsourcing pracowniczy

Outsourcing to modna już od pewnego czasu forma realizacji określonych zadań na gruncie biznesu. Znajduje zastosowanie na każdym obszarze działalności firmy, od produkcji rozpoczynając, na administracji i rachunkowości kończąc. Szczególną formą tego rodzaju usług jest outsourcing pracowniczy. W artykule wyjaśniamy, na czym on polega oraz kiedy warto włączyć go do pracy przedsiębiorstwa.

Współpraca z agencją pracy tymczasowej

Outsourcing pochodzi od zbitki angielskich słów outside-resource-using, co oznacza korzystanie z zewnętrznych zasobów. W przypadku firm odnosi się to do wydzielenia ze struktury określonych czynności, których realizacja zostaje powierzona zewnętrznemu podmiotowi. Jedną z odmian outsourcingu jest outsourcing pracowniczy, który polega na wynajęciu pracowników do wykonania konkretnych zadań. Odpowiednich kandydatów zapewnić nam może firma outsourcingowa, która specjalizuje się w pośrednictwie pracy, taka jak firma Olma sp. z o.o. w Częstochowie. Warto przy tym zwrócić uwagę, że przedmiotem leasingu pracowników nie jest on sam, ale usługi czy produkty, jakie ma wykonać na rzecz firmy.

Wśród korzyści płynących z korzystania z outsourcingu wymienić należy przede wszystkim obniżenie kosztów. Agencje pracy tymczasowej prowadzą bazy kandydatów, są w stanie prowadzić kilka rekrutacji jednocześnie, co jest dla przedsiębiorcy rozwiązaniem tańszym niż samodzielne poszukiwanie pracowników. Ponadto agencje mają szeroką wiedzę w zakresie możliwości i potrzeb rynku pracy, zatem szybciej znajdą pracownika o odpowiednich kwalifikacjach. Outsourcing pracowniczy pozwala usprawnić sam proces selekcji oraz wprowadzania w obowiązki, przyspieszeniu ulegają też procesy kadrowe.

Kiedy sprawdza się outsourcing pracowniczy

Stanowisk i branż, na których gruncie sprawdza się outsourcing pracowniczy, jest wiele. Wśród przykładowych wymienić można:

 • pracowników magazynowych;
 • stolarzy;
 • budowlańców;
 • malarzy;
 • ślusarzy;
 • elektryków;
 • kierowców;
 • szwaczki;
 • pracowników produkcji;
 • pracowników biurowych – zarządzanie kadrami, księgowość;
 • krawcowe.

Najczęściej outsourcing pracowniczy wykorzystywany jest przez duże korporacje, gdzie procesy rekrutacyjne i kadrowe przeprowadzane są na dużą skalę. W takiej sytuacji rekruter ma ograniczony kontakt z zatrudnianą osobą, a sama hierarchia firmy nie pozwala na nawiązanie dłuższych więzi. Zaangażowanie agencji, która zajmie się znalezieniem właściwych pracowników, nie ponosi za sobą większego ryzyka, a jedynie korzyści. Zawsze istnieje też możliwość zastosowania takiego modelu współpracy, w którym ostateczna selekcja przeprowadzana będzie przez firmę poszukującą pracowników.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz