Artykuł sponsorowany

Systemy wentylacyjne i ich rodzaje

Systemy wentylacyjne i ich rodzaje

Wentylacja stanowi dziś nieodłączny element konstrukcyjny każdego budynku, a jej podstawowym zadaniem jest wymiana powietrza pomiędzy wnętrzem obiektu a jego zewnętrznym otoczeniem. Systemy wentylacyjne są różne pod względem konstrukcji i zasad działania.

Wentylacja a sposób jej działania

Najważniejszym kryterium stosowanym przy klasyfikacji systemów wentylacyjnych jest metoda ich działania opierająca się na konkretnych prawach fizyki czy też wykorzystująca do tego celu różne urządzenia wspomagające. Podstawowy podział pozwala nam wyróżnić wentylację naturalną, zaliczaną do pierwszej grupy, a także wentylację mechaniczną, w której przepływ powietrza wymuszają urządzenia elektryczne. W praktyce projektuje się też i instaluje wentylację hybrydową stanowiącą połączenie tych dwóch systemów. Jej zaletą jest możliwość elektrycznego wspomagania, gdy atmosfera w pomieszczeniach wymaga szybkiego odświeżenia, ale z drugiej strony system nie musi być zasilany przez cały czas, umożliwiając oszczędzanie energii. W grupie wentylacji wyróżnia się też jej trzy odmiany zależnie od tego, w jakim kierunku przepływa wymieniane powietrze. Pod tym względem stosowane są systemy wywiewne, nawiewne oraz wywiewno-nawiewne.

Wentylacja i jej zastosowanie

Klasyfikowanie systemów wentylacyjnych uwarunkowane jest też ich przeznaczeniem. Każdy budynek prywatny, mieszkalny jednorodzinny lub zbiorowy, obiekt przemysłowy czy magazyn posiada inną specyfikę i dlatego wymaga też innego podejścia do projektu wentylacji. W praktyce wyróżnia się wentylację bytową, przeznaczoną do montażu w domach mieszkalnych oraz wentylację przemysłową. Ta druga charakteryzuje się znacznie większą wydajnością i jest o wiele bardziej rozbudowana, choć zasady jej działania są podobne do bytowej. W projektowaniu takich systemów wentylacji specjalizuje się firma  Klima-Venta Sp.j. Wentylacja, klimatyzacja, projektowanie, która poza wykonywaniem projektów zajmuje się też montażem systemów oraz ich czyszczeniem i konserwacją. Mówiąc o zastosowaniu systemów wentylacyjnych, warto też wspomnieć o ich podziale w zależności od zakresu oddziaływania. Pod tym kątem wyróżnia się wentylację ogólną, obejmującą np. cały budynek oraz wentylację miejscową, przeznaczoną dla jednego pomieszczenia.

Inne klasyfikacje

Poza wspomnianymi wyżej typowymi i najczęściej stosowanymi rozróżnieniami, wśród klasyfikacji systemów wentylacyjnych bierze się również pod uwagę różnice ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz obiektu. Pod tym względem w praktyce funkcjonują instalacje podciśnieniowe i nadciśnieniowe. Poszczególne systemy mogą też być wyposażone w dodatkowe rozwiązania, dzięki którym wymieniane powietrze jest wzbogacone lub uszlachetnione. Do takich zadań przeznaczone są wentylacje z chłodzeniem lub ogrzewaniem pozwalające na zmianę temperatury wnętrza, wentylacje z nawilżaniem lub osuszaniem wpływające na poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach, a także zaawansowana konstrukcyjnie klimatyzacja. Rozmaitość systemów wentylacyjnych pozwala na znalezienie najlepszego rozwiązania dla każdego obiektu oraz jego użytkowników, zarówno jeśli chodzi o komfort, jak i cenę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz