Artykuł sponsorowany

Systemy szalunkowe – ekonomiczne zabezpieczanie wykopów

Systemy szalunkowe – ekonomiczne zabezpieczanie wykopów

Prace ziemne są naturalnym elementem rozbudowy infrastruktury miejskiej. Obejmują one takie systemy, jak wodociągi czy kanalizacja, ale też różnego typu instalacje ziemne związane z układaniem okablowania. Szalowanie wykopów jest niezbędne i wiąże się ze sporymi kosztami.

Szalunek z deskowaniem – strata czasu i kosztów

Przez długie dziesięciolecia, zanim wynaleziono nowoczesne konstrukcje do szalowania, przystępując do prac ziemnych, w pierwszej kolejności zabezpieczano ściany wykopów za pomocą deskowania. Metoda sprowadzała się do żmudnego układania pojedynczych desek i podpierania ich specjalnymi stemplami. Ilość wykorzystywanego materiału była ogromna, nie wspominając o czasie, jaki trzeba było poświęcić na ułożenie szalunku w kilkukilometrowym dole. Efektem było ciągłe generowanie kosztów związanych z wykorzystywanymi roboczogodzinami, za które trzeba było zapłacić pracownikom fizycznym. Wykorzystywane do takich zabezpieczeń deski często też ulegały zniszczeniu pod wpływem wody gruntowej lub innych czynników środowiskowych, dlatego materiał stosowany w szalowaniu był jednorazowy. Nawet ponowne wykorzystanie tych samych desek powodowało, że kolejny szalunek był już mniej wytrzymały i nie zapewniał tak dużego poziomu bezpieczeństwa.

Nowoczesne konstrukcje do szalowania

Współczesne technologie pozwalają na rozwiązywanie wielu problemów, także tych pojawiających się na placu budowy czy podczas wykonywania robót ziemnych. Umożliwiły też zaprojektowanie i skonstruowanie systemów szalunkowych wielorazowego użytku. Konstrukcja ta jest łatwa do montażu, bowiem wykonuje się ją za pomocą dźwigu umieszczonego na samochodzie. Wstawienie na miejsce jednego segmentu trwa zaledwie ułamek tego czasu, jaki byłby potrzebny na wykonanie szalowania z desek. Drugim ważnym aspektem jest znacznie większe bezpieczeństwo takich szalunków, bowiem w ich wytwarzaniu z pomocą przychodzi inżynieria i geologia, dostarczające obliczeń na temat wytrzymałości blatów i siły rozpierających je śrub. Zarówno krótki czas wykonania zabezpieczenia wykopu, oszczędzający cenny czas pracy robotników, jak i wielorazowe produkty, które mogą być wykorzystane na kolejnych budowach, zdecydowanie obniżają koszty zabezpieczeń. 

Oszczędność czasu a względy praktyczne

Prace ziemne, instalacje różnego typu wykonywane w wykopach, bardzo często wykonywane są w obszarze miejskim, w którym znajduje się bogata infrastruktura i tętni życie. Oczywistym jest, że ograniczanie ruchu ulicznego czy rozkopywanie osiedla nie stanowi komfortowego rozwiązania dla mieszkańców, dlatego tak ważne bywa jak najszybsze zrealizowanie zadania. Firmy takie jak AG Szal. A. Golonka, specjalizujące się w produkcji nowoczesnych systemów szalunkowych, oferują nie tylko produkty, ale również ich montaż na miejscu budowy. Korzystanie z pomocy specjalistów pozwala do minimum skrócić czas samych przygotowań. Szalunki są niezwykle ważne nie tylko przy zabezpieczaniu samego wykopu, ale również terenów z nim sąsiadujących, szczególnie jeśli w pobliżu przebiega jezdnia lub chodnik, albo stoi budynek. Konstrukcja w wykopie utrzymuje ziemię w stanie spoistości i nie narusza stabilności sąsiedniej infrastruktury.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz