Materiał Partnera

Systemy przeciwpożarowe, czyli jak zabezpieczyć się przed pożarem

Systemy przeciwpożarowe, czyli jak zabezpieczyć się przed pożarem

Pożaru nie da się przewidzieć czy uniknąć w 100%, ale można odpowiednio wyposażyć i przygotować dom, aby się przed nim ochronić. Służą do tego zabezpieczenia przeciwpożarowe, które muszą znaleźć się w każdym oddawanym do użytku budynku. Jest to kwestia uregulowana prawem budowlanym. Trzeba również przestrzegać zaleceń i dbać o sprawność instalacji w domu. O czym jeszcze pamiętać, aby zapobiec wybuchowi pożaru?

Jak się chronić przed pożarem – sprawne instalacje

W zapobieganiu pożarom absolutną podstawą są sprawne instalacje. Dotyczy to instalacji grzewczej, gazowej i elektrycznej. Trzeba o nie zadbać już na etapie montażu i powierzyć pracę zaufanym firmom. Błędy popełniane podczas zakładania instalacji, niedopatrzenia i zaniedbania często doprowadzają do pożarów. Konieczne jest również regularne kontrolowanie stanu instalacji – w przypadku kominów i instalacji gazowych należy robić to raz w roku.

Ochrona przeciwpożarowa – niepalne materiały budowlane

Jeśli ograniczymy stosowanie w swoim otoczeniu łatwopalnych materiałów, możemy znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia pożaru. Warto zamienić izolację na niepalną, na przykład wełnę skalną.

Zabezpieczenia przeciwpożarowe

Technika przeciwpożarowa to podstawa w zabezpieczeniu przed zagrożeniem ze strony ognia. W budynku warto instalować zabezpieczenia, które pomagają we wczesnym wykrywaniu dymu i pożaru. Podstawą są czujniki dymu i czadu, szczególnie tam, gdzie zainstalowane są kominki. Warto również wstawić pomiędzy kotłownią a częścią mieszkalną drzwi przeciwpożarowe. Blokują możliwość rozprzestrzeniania się ognia, zatem jeśli pożar wybuchnie w wyniku wadliwej instalacji, zyskujesz czas, aby uciec, a straż pożarna może łatwiej opanować żywioł.

Technologia wciąż się rozwija i dziś dostępne są nowoczesne systemy ostrzegania oraz instalacje przeciwpożarowe. Systemy sygnalizacji pożaru wykrywają pożar, a następnie automatycznie uruchamiają procesy gaszenia. Jednocześnie wysyłają do Państwowej Straży Pożarnej informację o wykrytym zagrożeniu. Tego typu systemy produkowane są na zamówienie przez wyspecjalizowane firmy, takie jak T P A Technika przeciwpożarowa. Firma istnieje na rynku już ponad 25 lat, bazuje na doświadczeniu i szerokiej wiedzy w zakresie technologii i techniki przeciwpożarowej.

Innym systemem jest oddymianie, którego zadaniem jest wyprowadzanie z budynków trujących gazów wydzielających się w trakcie pożaru. Dzięki temu możliwe jest bezpieczne wyprowadzenie osób znajdujących się wewnątrz. W skład takiego systemu wchodzą czujniki dymu, klapy oraz okna napowietrzające.

Opracowanie:
Opole, Budowlanych 50
tel. 77 442 87 88
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz