Materiał Partnera

Systemy przeciwpożarowe – jak zabezpieczyć dom przed ogniem?

Systemy przeciwpożarowe – jak zabezpieczyć dom przed ogniem?

Pomimo że nie istnieją prawne wymogi dotyczące zabezpieczenia przeciwpożarowego domu, warto samemu zadbać o swoje bezpieczeństwo i zamontować podstawowe urządzenia, które zapobiegną powstawaniu pożaru i  zasygnalizują możliwość jego wystąpienia

Zabezpieczenia przeciwpożarowe – o czym powinieneś wiedzieć?

Domowe instalacje grzewcze to bez wątpienia najczęstsze źródła pożarów. Wszelkie zaniedbania w obsłudze pieców i kominków mogą doprowadzić do zaprószenia i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się ognia w gospodarstwie domowym. Aby ustrzec się na wypadek pożaru wywołanego nieprawidłową pracą instalacji, warto wyposażyć się w system przeciwpożarowy z detektorami dymu i czadu. Drzwi do kotłowni powinny być odpowiednio zabezpieczone i ognioodporne, zaś kominy otulone izolacją przeciwpożarową. Urządzenia do gaszenia pożaru powinny być usytuowane w miejscach, które są najbardziej zagrożone wystąpieniem pożaru, czyli w kuchni, przy kominku oraz w kotłowni.

Profesjonalne firmy z branży instalatorskiej, takie jak Instal-Plus Systemy zabezpieczeń i systemy alarmowe Czesław Dembek, oferują spersonalizowane systemy przeciwpożarowe dopasowane do wielkości, typu i przeznaczenia pomieszczeń, dzięki czemu dom jest w pełni chroniony przed pożarem.

Detektory przeciwpożarowe – charakterystyka

Detektory dymu są dostępne w dwóch wariantach – termicznym oraz optycznym. Detektory termiczne są bardzo precyzyjne i uruchamiają alarm, kiedy temperatura w pomieszczeniu gwałtownie wzrasta albo przekracza określony próg.  Czujki optyczne reagują zaś na tworzący się dym. Najskuteczniejsze i najbardziej zalecane do domów jednorodzinnych są detektory multisensorowe, które posiadają system wykrywania tlenku węgla i azotu. To bardzo istotna funkcjonalność, ponieważ czad, niewyczuwalny na pierwszy rzut oka, może prowadzić do poważnych zatruć.

Dużą skutecznością cechują się również detektory jonizacyjne, które wykrywają wszelkie gazy. Użytkownicy, którym zależy na czujnikach maksymalnie szybko reagujących na dym, mogą zainwestować w urządzenia rozproszeniowe ze światłem ultrafioletowym.

Drzwi przeciwpożarowe do domu jednorodzinnego

Najbardziej wskazanymi miejscami montażu drzwi ogniotrwałych są kotłownia oraz przejście między garażem a częścią użytkową domu. Wysokiej jakości drzwi ognioodporne nie tylko chronią przed rozprzestrzenianiem się pożaru, ale również uniemożliwiają przedostawanie się dymu do budynku. Nawet najniższa klasa odporności na ogień daje domownikom około 30 min na przeprowadzenie ewakuacji. Jeżeli ogień objąłby mieszkalną część budynku, drzwi ognioodporne zapobiegną przedostawaniu się płomieni do pomieszczeń, w których przechowywane są materiały łatwopalne.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz