Artykuł sponsorowany

Systemy automatyki budynkowej – rodzaje i możliwości techniczne

Systemy automatyki budynkowej – rodzaje i możliwości techniczne

Rozwój technologiczny stwarza coraz większe możliwości wprowadzania różnych udogodnień. Jednym z nich jest automatyka budynkowa, która zwiększa komfort korzystania z urządzeń domowych. Ten efekt osiąga się poprzez zastąpienie tradycyjnego sposobu ich obsługi specjalnym systemem sterowania. Umożliwia on wykonywanie operacji w sposób automatyczny przy minimalnej ingerencji człowieka.

Czym jest i czemu służy system automatyki budynkowej?

System automatyki budynkowej to zespół współpracujących ze sobą urządzeń, które mają na celu zintegrowanie jednej lub kilku instalacji. Można do nich zaliczyć:

  • systemy antywłamaniowe i przeciwpożarowe,
  • układy ogrzewania,
  • klimatyzację,
  • oświetlenie,
  • zespoły sterowania bramami i roletami,
  • stacje pogodowe,
  • sieci telefoniczne
  • …oraz wiele innych.

Instalacją takich systemów zajmują się profesjonalne firmy, do których zalicza się Technocom Obsługa Techniczna Nieruchomości. Funkcje automatyczne wykorzystuje się w nich w przypadku działań wykonywanych cyklicznie lub w oparciu o zmianę warunków środowiskowych. Za przykład mogą posłużyć systemy ogrzewania, które utrzymują odpowiednią temperaturę w zależności od pory dnia lub mechanizmy sterowania roletami, które ustalają ich pozycję na podstawie natężenia światła. Konfiguracje użytkownika sprawdzają się tam, gdzie zachodzi potrzeba uruchomienia urządzeń w określonej części budynku – np. naciśnięcie przycisku pilota ma spowodować otwarcie bramy, zapalenie oświetlenia w okolicy podjazdu i otwarcie drzwi garażowych.

Dwa typy współczesnych systemów automatyki budynkowej

Współczesne systemy automatyki, ze względu na dostępność informacji o ich konstrukcji, dzielą się na zamknięte i otwarte.

  • Systemy zamknięte – ich konstrukcja objęta jest tajemnicą producenta. Wiąże się to z brakiem możliwości połączenia ich z rozwiązaniami innych firm. Zaletą takich systemów jest wysoki poziom bezpieczeństwa – eliminują one zagrożenia płynące z niekompatybilności urządzeń, różniących się parametrów wytrzymałościowych czy prób przywłaszczenia informacji przez osoby niepowołane. Charakterystyczna dla nich jest także mniejsza awaryjność. Stosowane są przy systemach krytycznych – przeciwpożarowych, ostrzegawczych.
  • Systemy otwarte – pozwalają na wykorzystanie modułów sterujących wyprodukowanych przez różne firmy. Dzięki temu doboru elementów składowych można dokonywać w oparciu o dostępny budżet oraz ceny poszczególnych jednostek. Zaletą jest również istnienie wielu alternatywnych rozwiązań dla danego bloku funkcyjnego, co umożliwia dobór urządzeń dopasowanych do potrzeb użytkownika. Systemy otwarte charakteryzują się łatwością modyfikacji i niezależnością od usług producenta (np. serwisu).

Systemy proste i złożone – zależnie od potrzeb budynku

Systemy mają różny stopień złożoności. Najprostsze pozwalają na sterowanie oświetleniem czy ogrzewaniem poprzez wybór pożądanego poziomu jasności czy temperatury. Są przeznaczone do zastosowań mieszkaniowych. Nieco bardziej złożone konstrukcje oferują możliwość realizacji funkcji logicznych w oparciu o zmiany w środowisku oraz wizualizację procesów sterowania. Wykorzystują one panele dotykowe, które zapewniają dostęp do większości parametrów i funkcji automatyki budynkowej. Takie systemy instaluje się zarówno w prywatnych domach, jak i średniej wielkości biurach. Największy zakres funkcji udostępniają systemy kompleksowe. Poza klasycznym obszarem działania potrafią one sterować urządzeniami RTV i AGD. Sprawdzają się one w hotelach, restauracjach czy budynkach z dużą liczbą ekranów informacyjnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz