Artykuł sponsorowany

Systemy akwizycji danych – nowoczesne technologie w służbie działań kontrolno-pomiarowych

Systemy akwizycji danych – nowoczesne technologie w służbie działań kontrolno-pomiarowych
Dynamiczny rozwój internetu, sieci teleinformatycznych oraz szeroko pojętej komputeryzacji zdecydowanej większości obszarów funkcjonowania człowieka sprawiły, że ilość generowanych obecnie danych różnego rodzaju rośnie w olbrzymim tempie. Niemniej jednak gromadzenie i analiza tego typu informacji to działania niezwykle istotne w różnorodnych procesach kontrolno-pomiarowych wielu podmiotów. Aby jednak ich realizacja była możliwa niezbędne jest wykorzystanie systemów akwizycji danych.

Czym jest akwizycja danych

Gromadzenie danych, określane również mianem akwizycji danych, to proces zbierania oraz przetwarzania określonych informacji, generowanych w trakcie funkcjonowania wielu przedsiębiorstw lub innych podmiotów. Zadania tego typu realizowane są w róznorodnych dziedzinach i branżach, ale szczególnie w tych związanych z przemysłem. Informacje zbierane w ramach systemów gromadzących dane obejmują zarówno informacje sterujące działaniem systemu produkcyjnego i określające jego zadania, jak również gromadzące dane na temat wykonania zaplanowanych zadań, przepływu materiałów i produktów oraz napotkanych problemach czy stanie systemu wytwórczego i jego poszczególnych elementów. W związku z tym systemy akwizycji danych mają za zadanie zbierać, archiwizować oraz wizualizować dane, a także nadzorować czy nie zostały przekroczone progi alarmowe.

Jak to działa

Podstawowym zadaniem systemów akwizycji danych jest zebranie konkretnych i użytecznych danych pomiarowych, pozwalających na scharakteryzowanie, monitorowanie lub kontrolę badanego procesu. Warto przy tym wspomnieć, że działania tego typu dzielą się na kilka etapów, których wymienić należy :

  • wystąpienie zjawiska oraz jego rejestracja - co wymaga zastosowania odpowiednich czujników (przetworniki przetwarzające wielkości fizyczne na odpowiednie sygnały elektryczne), które umożliwiają odpowiednie wzbudzenie, wzmocnienie czy filtrację sygnałów,
  • wstępne przetworzenie sygnału z czujnika,
  • teletransmisja danych do urządzenia rejestrującego,
  • próbkowanie – czyli pomiar badanego parametru w określonych jednostkach czasu oraz przekazanie wyniku w postaci liczby binarnej, zapisywanej przez komputer sterujący całym procesem
  • obróbka oraz analiza dostarczonych sygnałów.

Proces gromadzenia danych w dużej mierze opiera się na działaniu kart akwizycji danych, które mogą być wyposażone w moduły do rejestracji sygnałów analogowych, a także układy do rejestrowania i generacji sygnałów cyfrowych.

Biorąc pod uwagę stopień skomplikowania oraz różnorodność dostępnych rozwiązań, dobór systemu akwizycji danych, który spełni konkretne wymagania nie należy do najłatwiejszych. Dlatego też warto w tym zakresie skorzystać z wiedzy i doświadczenia firm, takich jak Maciej Zajączkowski Biuro Inżynierskie, zajmujących się doradztwem technicznym oraz kompletną realizacją dostaw systemów akwizycji danych. Współpraca z fachowcami pozwoli bowiem na określenie, czy w danej sytuacji wystarczająca będzie implementacja gotowych rozwiązań, czy też niezbędne będzie zbudowanie od podstaw własnej aplikacji oraz całego systemu gromadzenia, przechowywania i analizowania danych.

Opracowanie:
Poznań, Krauthofera 16
tel. 61 662 56 66
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz