Materiał Partnera

System sygnalizacji pożaru - co trzeba o nim wiedzieć?

System sygnalizacji pożaru - co trzeba o nim wiedzieć?

Ogień to jeden z najniebezpieczniejszych żywiołów, który w krótkim czasie może zasiać ogromne spustoszenia. Dlatego odpowiednie zabezpieczenie budynków przed pożarem jest obowiązkiem każdego właściciela lub zarządcy budynku. Ogromną pomocą w tym temacie są zaawansowane systemy przeciwpożarowe, np. system sygnalizacji pożaru (SSP) nazywany również systemem alarmu pożaru (SAP).

System alarmu pożaru

Głównym zadaniem systemów przeciwpożarowych jest automatyczne alarmowanie o pożarze, który pojawił się w budynku. W zależności od rodzaju systemu, alarmowane są osoby znajdujące się w budynku, zarządca czy też straż pożarna. Dzięki temu osoby znajdujące się w budynku mogą szybko ewakuować się, a odpowiednie służby mogą podjąć akcję ratowniczą. Systemy sygnalizacji pożaru powinny być zaprojektowane i zamontowane zgodnie z indywidualnymi potrzebami i wymaganiami danego obiektu.

Z czego składa się SSP lub SAP?

Elementy systemu przeciwpożarowego mogą być różne - w zależności od stopnia jego złożoności. Natomiast w każdym z nich znajdziemy następujące elementy:

  • Centrala, która analizuje dane i wysyła sygnał do innych podzespołów.
  • Sygnalizatory dźwiękowe i optyczne, które alarmują o pożarze.
  • Czujniki dymu i temperatury.
  • Ręczne ostrzegacze pożarowe, które umożliwiają ręczne włączenie systemu po dostrzeżeniu niebezpieczeństwa.

System sygnalizacji pożaru a inne systemy przeciwpożarowe

System sygnalizacji pożaru może być zintegrowany z innymi systemami przeciwpożarowymi. Dzięki temu zyskuje dodatkowe funkcje. W przypadku pojawienia się pożaru, system nie tylko alarmuje o jego obecności, ale również może przystąpić do jego ograniczenia lub całkowitego ugaszenia, a także podjęcia czynności zwiększających bezpieczeństwo. System wzbogacony o dodatkowe funkcje, może podjąć szereg działań, np. otworzyć klapy dymowe lub drzwi ewakuacyjne, wyłączyć niebezpieczne urządzenia elektryczne lub gazowe, włączyć system tryskaczy.

Ochrona przeciwpożarowa obiektów przemysłowych

Systemy przeciwpożarowe w obiektach przemysłowych wymagają zastosowania nowoczesnych, specjalistycznych rozwiązań, aby zapobiec zniszczeniu wyposażenia, obiektu i zapewnić ciągłość pracy. Tego typu rozwiązania są w stanie dostarczyć jedynie profesjonaliści z dużym doświadczeniem.

Profesjonalne systemy dla obiektów przemysłowych

Firma, która zajmuje się systemami SAP dla różnych obiektów przemysłowych to EnergoInSter MARCIN KRZYŻANIAK. Przedsiębiorstwo współtworzy wykwalifikowana kadra z doświadczeniem, którą cechuje niezwykła dokładność podczas wykonywania instalacji. W ofercie EnergoInSter znajdziemy m.in.: instalacje elektryczne, projektowanie oświetlenia, instalacja AKPiA, system sygnalizacji pożaru SAP.

Opracowanie:
Bełchatów, os. Dolnośląskie 214 lok. 3
tel. 502 768 295
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz