Artykuł sponsorowany

System suchej zabudowy — garść informacji o płytach gipsowo-kartonowych

System suchej zabudowy — garść informacji o płytach gipsowo-kartonowych

Płyty gipsowo-kartonowe stały się w ostatnim czasie zdecydowanie bardzo popularnym rozwiązaniem zarówno w kontekście oddzielania pomieszczeń, jak i wyrównywania starych ścian w obiektach budowlanych. Konstrukcje te posiadają różne parametry ze względu na ich umiejscowienie. Sprawdzamy, jak jest zbudowana płyta gipsowo-kartonowa, jakie są jej rodzaje oraz skąd możemy ją wziąć.

Czym jest płyta gipsowo-kartonowa i jaka jest jej budowa?

Popularny materiał stosowany w budownictwie, czyli płyta gipsowo-kartonowa, to konstrukcja opierająca się przede wszystkim na gipsie, którego spora warstwa jest obudowana powłoką wykonaną z kartonu. Aby uzyskać większą wytrzymałości niż ma to miejsce w przypadku standardowych płyt G-K, do mieszkanki gipsowej dodaje się również inne materiały, które skutecznie chronią ją przed działaniem ognia czy wilgoci. Płyty gipsowo-kartonowe wykorzystywane są przede wszystkim do szybkiej budowy ścianek działowych, podwieszanych sufitów, w trakcie adaptacji poddaszy czy też w celu łatwiejszego wyrównywania starych powierzchni w budynkach.

Jakie są rodzaje płyt gipsowo-kartonowych?

Stosowanie płyt gipsowo-kartonowych dotyczy nie tylko różnych miejsc, ale także różnych warunków. Z tego względu na rynku mamy dostęp do stosunkowo szerokiej gamy tych produktów. Każdy z rodzajów płyt G-K oznaczany jest w specyficzny dla danego modelu sposób obejmujący następujące typy:

  • typ A — najczęściej stosuje się go do tworzenia ścianek działowych lub wyrównywania powierzchni w pomieszczeniach o niskiej wilgotności. Ten typ płyty gipsowo-kartonowej występuje zwykle w szarym kolorze;

  • typ H2F — ten rodzaj płyty G-K stosowany jest przede wszystkim w łazienkach, kuchniach, piwnicach oraz poddaszach, czyli wszędzie tam, gdzie panuje duża wilgotność powietrza. Są one dostępne w kolorze zielonym, a ze względu na odpowiednią impregnację posiadają właściwości zapobiegające nadmiernej wilgoci (dzięki czemu m.in. na ścianie nie pojawią się szkodliwe pleśnie czy grzyby);

  • typ F — tego rodzaju płyty gipsowo-kartonowe sprawdzają się idealnie przy zabudowie kominków, ponieważ dzięki zastosowaniu w ich konstrukcji włókna szklanego są one odporne na działanie wysokich temperatur oraz ognia. Kolor oznaczenia tego typu płyt to różowy;

  • typ FH2 — to połączenie dwóch wyżej wymienionych rodzajów płyt gipsowo-kartonowych, ponieważ posiadają one zarówno wysoką odporność na wilgoć, jak i ogień. Są one także przeznaczone do stosowania głównie na poddaszach. Jeśli natomiast chodzi o oznaczenia, to dotyczy ich kolor czerwony.

Dlaczego warto stosować płyty gipsowo-kartonowe i skąd je wziąć?

Opisując zalety stosowania płyt gipsowo-kartonowych należy przede wszystkim wspomnieć o ich uniwersalności, ponieważ jak widać, istnieje kilka ich typów, które mogą być stosowane do różnych prac związanych z suchą zabudową. Możemy też na nich układać dowolny materiał wykończeniowy (w tym m.in. tapetę, płytki lub farbę). Do korzyści związanych z zakupem tego typu produktu należy również stosunkowo łatwy montaż, ponieważ nie musimy w tym przypadku posiadać specjalistycznych umiejętności. Do właściwej instalacji wystarczą nam jedynie odpowiednie narzędzia:  wkrętarka, trochę wkrętów oraz metalowe stelaże i płyty g-k. Wysokiej jakości płyty gipsowo-kartonowe przeznaczone do suchej zabudowy znaleźć możemy w ofercie składu budowlanego Major S.C. z Gajewa.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz