Materiał Partnera

System emerytalny w Belgii – najważniejsze informacje

System emerytalny w Belgii – najważniejsze informacje

Wielu Polaków zainteresowanych jest systemem emerytalny panujących w Belgii, ze względu na to, iż chcą podjąć tam legalne zatrudnienie, lub dlatego, że kiedyś pracowali już w tym kraju. Jest to ważne dzisiaj dla tysięcy naszych rodaków, którzy coraz chętniej wybierają na lokalizację swojej emigracji zarobkowej, lub życiowej właśnie Belgię. Czy w takim przypadku przysługuje im emerytura w Polsce? A może mają szanse na uzyskanie dwóch świadczeń? Tego dowiesz się razem z nami!

Emerytura zależna od stażu pracy

Belgia oraz Polska należą do UE oraz krajów członkowskich EFTA, dlatego łatwo regulowane są sprawy emerytalne dla osób pracujących w swoich życiu w obu państwach. Jeśli pracowałeś zatem kilkanaście lat w Polsce oraz kilkanaście lat w Belgii, oraz spełniłeś wszystkie warunki, aby uzyskać emeryturę – głównie mowa o wieku i stażu pracy – masz zatem możliwość uzyskania pieniędzy zarówno z ZUS-u, jak i belgijskiej instytucji. W przypadku braku odpowiedniej długości stażu pracy w Polsce, aby uzyskać emeryturę, możesz prosić o doliczenie zagranicznego stażu, co podwyższy wypłacane w kraju świadczenie. Pamiętać jednak należy o tym, iż panuje zasada emerytur proporcjonalnych, z którą warto zapoznać się na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Powszechny wiek emerytalny w Belgii

Jeśli chodzi o powszechny wiek emerytalny w Belgii, wynosi on obecnie 65 lat. Do 2030 ma jednak ten poziom podnieść się do 67 lat, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Wcześniejsze przejście na emeryturę, jest zaś możliwe tylko w przypadku 40-letniego stażu pracy i osiągnięciu wieku 62 lat. Pamiętać przy oby przypadkach zaś warto, że za okres liczony do emerytury, liczy się w Belgii również czas: choroby, bezrobocia (z powodu rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę), bezrobocia z dodatkiem od pracodawcy (wcześniej emerytura pomostowa), czy zawieszenia umowy o pracę.

Trzy filary emerytalne

System emerytalny w Belgii oparty jest o trzy filary. Mowa o tych zwanych: emeryturą ustawową, pracowniczymi programami emerytalnymi, a także dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnymi. Większość Polaków uzyskujących dwie emerytury – belgijską oraz polską – jest objętych filarem pierwszym, z podtypem systemu dla pracowników. Istnieje również system dla osób pracujących na własny rachunek–samozatrudnionych, ale w przypadku emigrantów zarobkowych, jest on bardzo rzadko stosowany.

Gdzie składa się wniosek o emeryturę w Belgii?

Aby uzyskać emeryturę w Belgii, należy wystąpić o to ze specjalnym wnioskiem. Ten składa się przez stronę internetową mypension.be, w urzędzie gminy odpowiednim dla miejsca zamieszkania, lub też bezpośrednio w funduszu emerytalnym FPD/SFP w Brukseli przy Zuidertoren/Tour du Midi lub w lokalnym oddziale FPD/SFP. Osoby schorowane mogą zaś udzielić pełnego upoważnienia do reprezentacji, przez wskazany na piśmie podmiot (osobę, firmę consultingową, instytucję itp.). Jeśli jednak mieszkasz w Polsce, a chcesz wystąpić o emeryturę w Belgii, powinieneś skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (Wydział Umów Międzynarodowych w Warszawie), który jest zobligowany do pomocy w uzyskaniu świadczenia!

Pomoc Polakom na wiele sposobów…

Olbrzymią pomocą w sprawach emerytalnych, wykazują się także eksperci agencji pracy tymczasowej Link2Europe, którzy odpowiedzialni są za wysyłanie setek Polaków do Belgii każdego roku. Firma ta organizuje transport, przygotowuje legalne umowy, zapewnia kwaterunek i ubezpieczenie, a także wiele innych udogodnień, o których warto przeczytać na dedykowanej stronie www! 

Opracowanie:
Opole, Krawiecka 7 lok. 4
tel. 77 441 45 02
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz