Syrop islandzki – sekret dobrego zdrowia z północy

Syrop islandzki – sekret dobrego zdrowia z północy

Choć porost islandzki, zwany również płucnicą przez pewien czas był nieco zapomniany, to dziś przeżywa swoisty renesans. Tę niezwykłą roślinę lecznicą wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji preparatów, które pomagają zwalczyć pierwsze objawy przeziębienia i grypy. Jednym z nich jest syrop islandzki przeznaczony do regularnego lub profilaktycznego stosowania. Poznaj niezwykłe właściwości wyrobu z północy.

Porost islandzki – co to jest i jak działa?

Stanowi popularny składnik mieszanek przeciwkaszlowych i jest powszechnie zalecany przy wielu schorzeniach dróg oddechowych. Porost islandzki, zwany również tarczownicą czy płucnicą rośnie na całej półkuli północnej i niemal na całym świecie (w Polsce znajduje się pod ochroną). Należy do grupy tzw. plechowców, co oznacza, że ten wielokomórkowy organizm składa się z plechy (nie posiada więc wysokowyspecjalizowanych organów i narządów). W całodobowych aptekach możemy otrzymać stworzone na jego bazie produkty m.in. tabletki czy syropy.

W składzie preparatów z porostu islandzkiego znajdziemy wiele związków aktywnych, takich jak np. kwas glukuronowy czy polisacharydy oraz sole mineralne, celulozę, śluz, witaminy z grupy B i karotenoidy. Dzięki tak bogatej zawartości wyroby na bazie płucnicy wykazują bogate właściwości lecznicze. Działają bakteriostatycznie na wiele bakterii, osłaniająco-powlekająco na błony śluzowe gardła, przełyku i jamy ustnej czy też przeciwzapalnie. Poza tym osłaniają przed wnikaniem drobnoustrojów do komórek, ułatwiają trawienie czy zwiększają łaknienie. Środki stosowane są przeciwwymiotnie i immunostymulująco.   

porost islandzki

Właściwości syropu z porostu islandzkiego 

Na bazie stosowanego od wieków i znanego ze swoich leczniczych właściwości porostu powstaje syrop islandzki. W składzie naturalnego wyrobu farmaceutycznego znajdziemy również aromaty miętowe, konserwanty czy siarczan cynku. Ponieważ produkt zawiera substancje słodzące, ale nie w postaci cukru (sacharozy), to jest całkowicie bezpieczny i przeznaczony do regularnego oraz profilaktycznego stosowania.

Jak działa syrop islandzki? Od wieków preparat wykorzystywany jest do leczenia kaszlu oraz chrypy. Zwalcza on bowiem suchość i uczucie drapania w gardle poprzez wytworzenie cienkiej warstwy, która powleka powierzchnie jamy ustnej. Powstała w ten sposób bariera ochronna nie tylko łagodzi stany zapalne, ale również redukuje podrażnienia, hamuje rozwój infekcji oraz pomaga na ból. Regularne stosowanie wyrobu z porostu islandzkiego może wspomóc walkę z chrypką, kaszlem i objawami niedrożności górnych dróg oddechowych.

Do innych zastosowań syropu islandzkiego należą:

  • Regeneracja skóry – według specjalistów preparat warto stosować nie tylko do wewnątrz, ale również na zewnątrz. Płucnica lecznicza wspomaga walkę z różnymi chorobami skóry np. stanami zapalnymi czy egzemami. Działa przeciwbakteryjnie i zwalcza drobnoustroje. Syrop poleca się również jako środek do gojenia poważniejszych ran.  
  • Walka z chorobą lokomocyjną – porost islandzki wykazuje właściwości przeciwwymiotne. Dlatego też syrop na jego bazie poleca się dzieciom, które źle znoszą podróże i osobom z chorobą morską. Dzięki barierze ochronnej gardła blokowany jest odruch wymiotny. Dodatkowo produkt nie działa usypiająco.  
  • Wsparcie dla żołądka – wśród wielu zalet preparatu warto również wymienić zapobieganie występowaniu biegunek, stymulację pracy jelit czy leczenie problemów układu trawiennego. Nie bez powodu poleca się syrop islandzki dla dzieci – produkt zwiększa apetyt nawet największym niejadkom.

Jak dawkować syrop islandzki?

Przez wielu specjalistów dostępny bez recepty syrop z porostu islandzkiego uważny jest za naturalny i zupełnie bezpieczny preparat. Dlatego też może być już podawany dzieciom, które ukończyły dwanaście miesięcy.

Dawkowanie jest jednak różne w zależności od wieku. Do ósmego roku życia należy przyjmować jedną łyżeczkę (5 ml) na dzień. Trzy miarki mogą zażywać nastolatkowie do 16 lat. Większa dawka (10 ml) jest przeznaczona dla dorosłych, którzy nie powinni stosować wyrobu więcej niż 3/4 razy w ciągu 24 godzin. Profilaktycznie lub w przypadku infekcji, problemów skórnych czy zakażeń należy przedłużyć kurację do dwóch tygodni.

Czy syrop islandzki mogą stosować kobiety ciężarne? Okazuje się, że tak, ponieważ preparat nie zawiera substancji zakazanych w okresie ciąży i karmienia piersią – inaczej niż w przypadku innych leków przeciwkaszlowych. Warto jednak skonsultować ten krok z lekarzem prowadzącym. Wyrób polecany jest również osobom chorym na cukrzycę.

islandzki syrop

Przeciwwskazania do stosowania medykamentu dotyczą osób uczulonych na fruktozę, którą znajdziemy w składzie płucnicy lekarskiej. Co ciekawe, rekomendowane jest stosowanie syropu islandzkiego na noc – szczególnie najmłodszym pociechom. Dzięki powlekającemu działaniu na gardło i krtań, produkt pomoże spokojnie przetrwać i przespać noc.      

Jak widać, syrop islandzki na różne rodzaje kaszlu ma szerokie zastosowanie i jest wyjątkowo bezpieczny. Warto więc postawić na regularne i profilaktyczne przyjmowanie preparatu lub korzystanie z jego zamienników. Wydawany bez recepty produkt pomoże szczególnie w okresie jesiennym, gdy jesteśmy narażeni na problemy z drożnością górnych dróg oddechowych spowodowanych nadwyrężeniem, infekcją czy wystawieniem na szkodliwe warunki atmosferyczne.   

Sprawdź również: jak zadbać o swoją odporność jesienią?

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży