Sypialnia na poddaszu. Jak ją zaaranżować?

Sypialnia na poddaszu. Jak ją zaaranżować?

Poddasze do świetne miejsce na urządzenie sypialni, która będzie oddalona od gwarnej części domu i zapewni nam możliwość spokojnego wypoczynku. Jeśli odpowiednio je zaaranżujemy i zagospodarujemy skosy, stworzymy wnętrze, w którym z chęcią będziemy przebywać. Zastanawiasz się, jak urządzić sypialnię na poddaszu? Zobacz nasze porady - dowiedz się, gdzie postawić łóżko, jak można wykorzystać skosy i które oświetlenie będzie najlepsze.

Znajdź odpowiednie miejsce na łóżko

Poddasze, dzięki oddaleniu od hałaśliwej strefy dziennej, pozwala całkowicie odciąć się od zgiełku w innych pomieszczeniach i odprężyć w ciszy. Podczas urządzania sypialni w tym miejscu, warto zastanowić się nad odpowiednim ustawieniem łóżka. Powinno ono stać w takim miejscu, w którym będziemy mieć do niego łatwy dostęp z trzech stron, a także unikniemy uderzeń głową o sufit. Mebel najlepiej dosunąć od strony zagłówka do ścianki kolankowej, która ma wysokość co najmniej 80 cm. Możemy również postawić łóżko przy ścianie bez skosu lub odsunąć je, a powierzchnię za nim wypełnić za pomocą szafki lub komody.

Nie bez znaczenia jest również wielkość łóżka, na które się zdecydujemy. Jeśli zależy nam na wygodzie, sięgnijmy po łóżko na wymiar, w pełni dopasowane do naszych potrzeb i metrażu sypialni. Dzięki temu będziemy mogli dostosować jego wysokość, szerokość i długość do naszego wzrostu i parametrów przestrzeni ze skosami. Wybierając łóżko, warto zwrócić uwagę na możliwość zabudowy boków w formie szuflad czy podnoszony materac - wówczas zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania pościeli, co ułatwi nam zachowanie porządku.

Wykorzystaj skosy

Chociaż skosy w pomieszczeniach nie jest łatwo zagospodarować, nie powinniśmy się ich obawiać. Może się bowiem zdarzyć, że odpowiednio wykorzystane zamienią się w atut naszej sypialni. W zależności od kąta, pod jakim padają i czy zaczynają się od samej podłogi możemy je wykorzystać na kilka sposobów. Jeśli wysokość na to pozwala, pod spodem ustawmy łóżko i stoliki nocne lub toaletkę. Przestrzeń pod skosami możemy też zabudować - świetnie nadają się do tego meble na wymiar.

Na poddaszu świetnie sprawdzą się szafy wnękowe. Jeśli chcemy zaoszczędzić trochę miejsca, pomyślmy o zastosowaniu drzwi przesuwnych. Wybór rozwiązań przygotowanych na wymiar pozwoli nam uniknąć sytuacji, w której gotowe meble, przez nietypową charakterystykę pomieszczenia, będą burzyć funkcjonalność całego wnętrza.

Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu

Nie bez znaczenia jest fakt, jakie światło budzi nas ze snu i gości w naszej sypialni przez cały dzień. Rankiem powinno być go jak najwięcej, aby ożywiało i dodawało energii. W południe nie powinno jednak nadmiernie nagrzewać pomieszczenia i uniemożliwiać odpoczynku.

Jeśli nasza sypialnia jest ciemna, dobrym rozwiązaniem będą okna połaciowe - wpadające przez nie światło jest intensywne i mocniej sięga wgłąb pomieszczenia, niż to z lukarn, dlatego ma lepsze właściwości pobudzające. Rozmieszczenie okien połaciowych warto dobrze przemyśleć. W zależności od kształtu dachu mogą one bowiem w dużej mierze wpływać na klimat sypialni. 

Wybierając duże przeszklenia, sprawimy, że nasza sypialnia wypełni się światłem, a wieczorem będziemy mogli się cieszyć niemal panoramicznym widokiem. Mniejsze - dodadzą wnętrzu intymnego charakteru. Pamiętajmy, aby zabezpieczyć je za pomocą rolet, które uchronią nas przed nadmiarem światła i ciepła. Możemy również zastanowić się nad oknami dźwiękoszczelnymi.

Przeczytaj więcej o tym, jakie oświetlenie do sypialni wybrać.

Wybierz odpowiednie kolory

Nie od dzisiaj wiadomo, że barwy mogą wpływać na nasze samopoczucie a także optycznie powiększyć lub pomniejszyć pomieszczenie, wywołać efekt przestronności czy obniżyć zbyt wysoki sufit. W przypadku poddasza optyczna iluzja jest na wagę złota. Jeśli do naszej sypialni wpada mało naturalnego światła, wybierzmy jasną paletę odcieni - biel, szarość i ciepłe beże. Takie tonacje zadziałają na nas wyciszająco i świetnie sprawdzą się jako recepta na błogi sen. Dzięki nim wnętrze wyda się również większe, niż w rzeczywistości.

Jeśli bardzo zależy nam na ścianach w intensywnym kolorze, pomalujmy nim wyłącznie pionowe płaszczyzny, ponieważ skosy w ciemnym wydaniu mogą zadziałać przytłaczająco. Gdy dysponujemy dużym metrażem, wynikającum z wysoko usytuowanej kalenicy pomalowanie górnych partii na wyrazisty kolor skutecznie obniży pokój.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz