Artykuł sponsorowany

Symultaniczno-sekwencyjna nauka czytania – co to jest?

Symultaniczno-sekwencyjna nauka czytania – co to jest?

Metoda symultaniczno-sekwencyjna to sposób nauki czytania sylabami i jeden z elementów terapeutycznych metody krakowskiej, która opiera się na badaniach neuropsychologicznych i  zgłębianiu wiedzy na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu. W czasie pracy terapeuta wykorzystuje zarówno mechanizmy symultaniczne, jak i sekwencyjne, angażując obydwie półkule mózgu.

Nauka czytania – metoda symultaniczno-sekwencyjna

Nauka czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną dzieli się na trzy etapy – powtarzanie, rozumienie i nazywanie. Początkowo dziecko powtarza odczytywane samogłoski i sylaby, później wskazuje lub podaje zgłoski odczytywane przez dorosłego, a w ostatnim etapie – odczytuje pokazane samogłoski lub sylaby. Metoda opracowana przez prof. Cieszyńską jest odpowiednia dla wszystkich dzieci, których poziom intelektualny mieści się w normie, oraz maluchów o nieznacznie obniżonej sprawności intelektualnej

Jak wskazuje terapeuta z Centrum Rozwoju Krok Po Kroku, najlepszym momentem na rozpoczęcie nauki jest wiek przedszkolny. Jeżeli chcesz ułatwić swojemu dziecku wejście w etap szkolny i zapewnić mu możliwość harmonijnego rozwoju intelektualnego, warto skorzystać z metody krakowskiej.

Symultaniczno-sekwencyjna nauka czytania

Jeżeli Twoje dziecko jest zagrożone dysleksją lub logopeda zauważył opóźniony rozwój mowy, warto skorzystać z możliwości, jakie daje terapia neurobiologiczna. Dziecko, które na etapie przedszkolnym przyswoi wiedzę z zakresu sylabizowania, będzie mogło skupić na innych zadaniach i zbuduje pozytywny obraz własnej osoby. Podczas zajęć dzieci poznają sylaby i budują system fonetyczno-fonologiczny.

Bardzo duży druk i bezszeryfowa czcionka ułatwiają zapamiętywanie i wychwytywanie różnic wizualnych między literami. Warto przy tym zaznaczyć, że metoda uwzględnia możliwości percepcyjne dziecka i jest dobierana do jego możliwości psychofizycznych. Zapewnij swojemu dziecku dobry start i bezstresowe wejście we wczesną edukację!

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz