Sycylia czy Sardynia? Która z wysp jest lepsza na urlop

Sycylia czy Sardynia? Która z wysp jest lepsza na urlop

Wybór miejsca na urlop nie jest prosty. Wszędzie można znaleźć dużo atrakcyjnych ofert, a każde miejsce ma swój magiczny i niepowtarzalny klimat. Jeżeli wiesz, że chcesz pojechać do Włoch i odwiedzić którąś z wysp podpowiemy, co będzie dla ciebie lepsze. Przeczytaj, czym wyróżnia się Sycylia. Poznaj zalety Sardynii i wybierz wyspę, która spełni twoje oczekiwania.

Jakie zalety ma Sycylia?

Sycylia to największa wyspa Włoch. Jest to też największa z wysp Morza Śródziemnego.  Trzy z sześciu aktywnych włoskich wulkanów znajdują się właśnie na Sycylii – sporą atrakcją jest Etna. Wulkan ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to najwyższy i największy wulkan w Europie. Zimą zaśnieżony szczyt oraz zbocza wulkanu są nie lada gratką dla narciarzy.

Palermo, Katania i Syrakuzy to miasta, które warto odwiedzić. Widok zapiera dech w piersiach. Ilość zabytków także jest imponująca – sprawdź, jakie atrakcje kryje w sobie Sycylia.

Na Sycylii krzyżowały się ze sobą wpływy wielkich cywilizacji. Miasto te to kolebka sztuki i kultury. Sami mieszkańcy mówią o sobie, że są Sycylijczykami, a nie Włochami. Jest to idealne miejsce, aby wypocząć. Miasto ma bogatą bazę hotelową. Można znaleźć dogodne i tanie loty.

Co wyróżnia Sardynię?

Sardynia  jest idealna dla miłośników wspinaczki. Wyspa ta może się pochwalić pięćdziesięcioma czterema sztucznymi jeziorami oraz tamami.

Niesamowitą atrakcją jest Park Narodowy Gennargentu. Można zobaczyć tu nigdy niewycinany las dębowy. Obowiązkowym punktem wycieczki jest wapienny kompleks Supramonte. Zobaczyć tutaj można najgłębszy w Europie wąwóz – Su Gorroppu. Piękno sardyńskiej przyrody jest niepowtarzalne.

Stolica wyspy to Caligari. Jest to miasto portowe. Cztery tysiące lat temu powstały tu megalityczne budowle, które zobaczyć można tylko na Sardynii.

W wyborze miejsca na wakacje pomóc mogą biura turystyczne. Warto zapoznać się z ich ofertą i wybrać najlepszą propozycję.

Która z wysp jest lepsza na podróż z dzieckiem?

Urlop z dziećmi na włoskich wyspach to świetny pomysł. Urok obydwu miejsc sprawi, że dzieciaki będą miały piękne wspomnienia, które zostaną z nimi na długo.

Na Sycylii jest wiele aquaparków. Znajdują się one między innymi w Montreale i Caltanisetta.  Z dziećmi warto odwiedzić Park-Muzeum Jalari. Miejsce to jest połączeniem zoo, ogrodu botanicznego oraz muzeum sztuki.

Zabytki, dzięki którym w atrakcyjny sposób zapoznasz dzieci z historią, można znaleźć zarówno na Sardynii, jak i na Sycylii. W Sardynii możesz odwiedzić z dzieckiem muzeum astronomii i planetarium w Caligarii albo akwarium w Cala Gonone. Na Sardynii, tak samo, jak na Sycylii funkcjonują Aquaparki. Najpopularniejsze to Water Paradise w Porto Torres oraz Splash Aquapark w Alghero. Każda z wysp ma wiele atrakcji. Ucieszą one zarówno dziecko, jak i dorosłego.

Która kuchnia jest lepsza?

Włochy słyną z przepysznej kuchni. Jest to raj dla miłośników smacznego jedzenia. Zarówno na Sycylii, jak i na Sardynii znajdziesz wiele smacznych potraw. Kuchnia jest podobna. Makarony, sery, owoce morza to produkty charakterystyczne. Każda z wysp ma swoje regionalne potrawy. Każda z nich warta jest spróbowania.

Warto wiedzieć, że każda sardyńska wioska ma swój własny chleb. Produktem emblematycznym dla Włoch są też wina. W ciągu ostatnich lat sardyńczycy ograniczyli liczbę winnic i produkcję wina. Jednak dzięki temu jakość wytwarzanego trunku znacznie wzrosła. Jeżeli jesteś smakoszem wina, koniecznie wybierz się do Campidano.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz