Świnoujście – miasto położone na 44 wyspach

Świnoujście – miasto położone na 44 wyspach

Świnoujście to najdalej wysunięte na północny-zachód miasto w Polsce. Położone na wyspach Uznam, Wolin i Karsibór oraz kilkudziesięciu małych wysepkach przyciąga turystów piękną przyrodą, zadbaną plażą i najwyższą w Europie latarnią morską. Coś dla siebie znajdą tutaj również miłośnicy militariów, którzy mogą odwiedzić pozostałości fortów wojennych. Poznaj największe atrakcje Świnoujścia.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Gdzie leży Świnoujście?

Świnoujście to najdalej wysunięte na północny-zachód miasto w Polsce. Położone na wyspach Uznam, Wolin i Karsibór oraz kilkudziesięciu małych wysepkach przyciąga zadbanymi plażami, piękną latarnią morską i niespotykaną przyrodą. Na terenie miasta znajduje się między innymi rezerwat społeczny Karsiborska Wyspa, w którym gnieździ się około 140 gatunków ptaków, rezerwat przyrody Karsiborskie Paprocie i Delta Świny.

Świnoujście jest miastem uzdrowiskowym, dlatego przyjeżdżają do niego nie tylko turyści, ale również kuracjusze, którzy wypoczywają w licznych sanatoriach. W 1895 r. odkryto tutaj źródła solanki i borowiny. Pod koniec XIX wieku powstała dzielnica uzdrowiskowa, oddzielona od centrum miasta parkiem. Obecnie Uzdrowisko Świnoujście należy do największych i najnowocześniejszych w Polsce, a jego atutem są w dalszym ciągu odkryte ponad sto lat temu solanki bromkowo-jodkowo-sodkowe.

Co zobaczyć w Świnoujściu?

Militaria

Świnoujście jest jedyną twierdzą morską w Polsce z zachowanymi w niezłym stanie obiektami fortyfikacyjnymi, niegdyś pełniącymi funkcję obrony portu położonego w ujściu Świny. W połowie XIX wieku na wyspie Uznam powstały Fort Anioła i Fort Zachodni. Fort Anioła, nazwany tak z racji podobieństwa do rzymskiego zamku Świętego Anioła, czynny jest od godziny 9:00 do 18:00 (poza sezonem godziny otwarcia mogą się różnić). Fort Zachodni, wybudowany w latach 1843-1863 czynny jest od godziny 9:00 do zmierzchu.

Z kolei od wschodu wejścia do miasta broniły wzniesione do wyspie Wolin Fort Wschodni i baterie nadbrzeżne – „Forst” i „Strandbatterie”. Fort Wschodni, znany też fortem Gerharda, został udostępniony zwiedzającym w 2001 roku. Na trasie zwiedzania turyści mogą zobaczyć najciekawsze obiekty fortu, w tym przejście podziemną trasą a także być świadkami pokazu obsługi XIX-wiecznego działa. Można go odwiedzić od godziny 9:00.

Park Zdrojowy

Zabytkowy park położony jest na wschodnim skraju wyspy Uznam, pomiędzy ulicami Krzywoustego a Jachtową. Na jego terenie znajdziemy różnorodne drzewa i krzewy sprowadzane z różnych części Europy, a pomiędzy nimi promieniste alejki, służące długim, zdrowotnym spacerom.

Park został założony już w XVIII wieku, po czym znacznie powiększony w XIX wieku. Projekt parku wykonał znany królewski ogrodnik Peter Joseph Lenne, który przyjechał do miasta 12 czerwca 1826 r. dzięki działaniom nadprezydenta Pomorza Johanna Augusta von Sack. Celem władz miasta było utworzenie miejsca, który uprzyjemni pobyt w Świnoujściu wczasowiczom przybywającym na powstałe kilka lat wcześniej kąpielisko. W latach 1825-26 w pobliżu nabrzeża portowego zbudowano więc Dom Zdrojowy Gesellschafthaus, a następnie właśnie park zdrojowy.

Latarnia morska

Historia latarnictwa morskiego w Świnoujściu sięga XII wieku. Wówczas rolę latarni morskiej pełniło olbrzymie ognisko palone na wzniesieniu w Chorzelinie. Wskazywało ono drogę żeglarzom i kupcom wolińskim. W 1858 roku wybudowano latarnię morską, która obecnie jest wizytówką miasta i jedną z największych atrakcji turystycznych na polskim wybrzeżu.

Latarnia morska w Świnoujściu jest najwyższą latarnią morską nad Bałtykiem i jedną z najwyższych tego typu budowli na świecie. Ma ona 68 m wysokości, a na jej szczyt prowadzi 308 schodów. W środku zwiedzający mogą obejrzeć wystawę latarnictwa i ratownictwa morskiego. Znajduje się tam między innymi strój nurka ważący 70 kg wraz z 12 kg butlami a także żarówka z latarni o mocy 4.200 W. Przed wejściem do budynku stoją stare łodzie rybackie.

Do latarni możemy się dostać drogą morską, korzystając z oferty jednego ze statków wycieczkowych. Bilety są dostępne w kasach na nabrzeżu i na pokładach jednostek. Aby zobaczyć latarnię, możemy również wybrać się do niej na piechotę lub autobusem miejskim odchodzącym z nabrzeża Warszów, po drodze podziwiając drogę prowadzącą na plażę i terminal morski LNG.

Ostoja ptaków Karsiborska Kępa

Przyroda w Świnoujściu jest wyjątkowa. Wyspy, na których położone jest miasto, to bogate siedliska wielu rzadkich gatunków ptaków i miejsce krzyżujących się tras ptasich wędrówek. Na wyspie Karsibór, na którą dostaniemy się przez most nad Starą Świną, znajduje się niesamowity rezerwat. Aby do niego dojechać, po wjeździe na wyspie, trzeba kierować się główną drogą, aż do dużego przydrożnego krzyża i przy nim skręcić w lewo.

Rezerwat ptaków na wyspie Karsibór obejmuje podmokłe łąki, które są lęgowiskiem ptaków siewkowatych i jednym z trzech najcenniejszych obszarów występowania wodniczki - najrzadszego spośród europejskich wędrownych ptaków śpiewających. Na łąkach na wys[ie gnieździ się do kilku procent światowej populacji tego ptaka! 

Na terenie rezerwatu występują również inne rzadkie gatunki: bieliki, kanie rdzawe, błotniaki łąkowe, derkacze i bataliony. Opiekunowie tego terenu podają, że można tutaj zaobserwować ponad 140 gatunków ptaków gniazdujących oraz liczne gatunki przylatujące wiosną i jesienią, bądź zimujące na wyspie. To świetne miejsce dla wielbicieli przyrody, którzy mogą obserwować ptaki z wieży widokowej i specjalnego ukrycia do ich obserwacji.

Podziemne miasto

Podziemne miasto, znajdujące się na wyspie Wolin, to teren, na którym w czasie II wojny światowej znajdowały się potężne działa mające bronić bazy Kriegsmarine. Kompleks zlokalizowany jest w dzielnicy Przytór, między stacją kolejową a plażą. 

Po zakończeniu wojny obiekt został przebudowany a schrony połączono podziemnymi korytarzami, tworząc w ten sposób "podziemne miasto". Przez lata kompleks spełniał różne funkcje - służył między innymi jako Zapasowe Stanowisko Dowodzenia Dowódcy Nadmorskiego Frontu Polskiego. To właśnie stąd polscy generałowie mieli dowodzić lądowaniem jednostek Ludowego Wojska Polskiego w Skandynawii.

Obecnie interaktywne zwiedzanie obiektu odbywa się w towarzystwie polskiego żołnierza, dzięki czemu zwiedzający mają szanse jeszcze bardziej poczuć atmosferę tego niesamowitego miejsca. Aby zwiedzić cały kompleks, potrzebujemy około 2 godzin. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Pierwsze wejście zaczyna się o 10:30, ostatnie o 17:00.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży