Świnka u mężczyzn i chłopców. Uważaj na powikłania!

Świnka u mężczyzn i chłopców. Uważaj na powikłania!

Świnka to choroba wirusowa określana również jako nagminne zapalenie przyusznic. Występuje ona najczęściej u dzieci pomiędzy 5 a 9 rokiem życia. Może się jednak zdarzyć również u dorosłych i spowodować poważne powikłania, takie jak zapalenie jąder czy nawet bezpłodność. Przeczytaj, jak rozpoznać świnkę i co robić, żeby uniknąć groźnych powikłań.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Objawy świnki u chłopców

Świnka jest chorobą wirusową. Do zarażenia może dojść drogą kropelkową a także poprzez używanie sztućców i naczyń, na których pozostały resztki zakażonej śliny. Choroba najczęściej występuje późną zimą i wczesną wiosną, a jej objawy pojawiają się nawet po kilku tygodniach od zarażenia.

Pierwsze objawy świnki u chłopców, mogą przypominać zwykłe przeziębienie. Chory czuje się rozbity i osłabiony, ma podwyższoną temperaturę. Mogą również wystąpić nudności, wymioty, bóle mięśniowe oraz obrzęk ślinianek nasilający się podczas jedzenia. Zaatakowany chorobą gruczoł powiększa się, obejmując zagłębienie za uchem, a czasem całą dolną część twarzy. U niektórych chorych może wystąpić również obrzęk ślinianek podżuchwowych i podjęzykowych, mostka i okolic szyi. Utrzymuje się on około 10 dni.

Leczenie świnki

Leczenie świnki jest leczeniem objawowym, polegającym głównie na podawaniu środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Ich aplikację powinien jednak zalecić lekarz, który postawi odpowiednią diagnozę. Bardzo ważna jest również co najmniej trzytygodniowa izolacja chorego, a także:

  • unikanie wysiłku
  • utrzymywanie obrzękniętej szyi w cieple (można zawinąć ją szalikiem lub innym materiałem, który ociepli chore miejsce)
  • stosowanie diety lekkostrawnej, nie podrażniającej śluzówki
  • przyjmowanie dużej ilości płynów

Objawy świnki powinny zniknąć w ciągu 7 dni. Na ich szybsze ustąpienie wpływa przestrzeganie zasad leczenia.

Aby uniknąć choroby, wszystkie dzieci, a szczególnie chłopcy, powinni być zaszczepione przeciw śwince. W Polsce w przychodniach specjalistycznych dostępna jest szczepionka potrójna na odrę, świnkę i różyczkę, którą daje się około 13,14 miesiąca życia.

Świnka u chłopców - powikłania

Świnka jest chorobą, która może dawać groźne powikłania, szczególnie u chłopców. Ryzyko ich wystąpienia jest tym większe, im starszy jest pacjent.

Najpoważniejszym z powikłań, które może pojawić się u chłopców w okresie dojrzewania i starszych mężczyzn, jest zapalenie jąder mogące prowadzić nawet do czasowej bezpłodności. Objawia się ono powiększeniem jednego lub dwóch jąder. Opuchnięciu może towarzyszyć ból i gorączka. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, należy jak najszybciej udać się do lekarza – jeśli wirus świnki zaatakuje oba jądra jednocześnie, może bowiem zniszczyć komórki rozrodcze.

Świnkę i towarzyszące jej zapalenie jąder leczy się za pomocą leków przeciwzapalnych i antybiotyków. Stosuje się również zimne okłady i specjalną podpaskę mosznową, unoszacą i stabilizującą jądra. Chory powinien przyjmować lekkostrawne, łatwe do połykania pokarmy, które nie podrażniają błony śluzowej jamy ustnej.

U pacjenta, który przebył chorobę, może również wystąpić zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie nerek czy zapalenie wątroby. Groźne dla zdrowia i życia pacjenta może być również zapalenie trzustki, które objawia się bólem w nadbrzuszu po lewej stronie, wymiotami i biegunką. Aby do tego nie dopuścić, w przypadku wystąpienia świnki należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także