Świnka u dzieci. Jak chronić najmłodszych?

Świnka u dzieci. Jak chronić najmłodszych?

Świnka najczęściej występuje u dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Chociaż większość maluchów za sprawą szczepionki przechodzi ją łagodnie, choroby nie powinno się lekceważyć. Powikłania świnki są bardzo groźne i mogą doprowadzić do poważnych zapaleń. Chcesz wiedzieć, czym charakteryzuje się świnka u dzieci? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak chronić najmłodszych.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Czym się charakteryzuje świnka u dzieci?

Świnka jest chorobą dziecięcą wywoływaną przez wirusy z rodziny paramyksowirusów. Zazwyczaj przebiega ona łagodnie - inaczej, niż u dorosłych. To, czy wystąpią powikłania, zależy od ogólnego stanu zdrowia dziecka i jego układu odpornościowego.

Choroba wykluwa się przez około 2-4 tygodnie, dlatego dziecko może zarażać już kilka dni przed pojawieniem się jakichkolwiek objawów. Jeśli twoja pociecha jest chora na świnkę a ty nie przechodziłeś tej choroby w przeszłości, powinieneś zachować ostrożność, aby się nie zarazić. Na zarażenie świnką powinny szczególnie uważać kobiety w ciąży.

Objawy świnki u dzieci

Pierwsze objawy świnki u dzieci przypominają zwykłe przeziębienie. Maluch jest osłabiony, narzeka na ból głowy i gardła, ma podwyższoną temperaturę i odmawia jedzenia. Dolegliwościom może towarzyszyć również obrzęk i ból ślinianek przyusznych powodujący trudności z połykaniem i nadwrażliwość na kwaśne pokarmy.

Świnka może powodować groźne powikłania, dlatego, jeśli zauważymy u dziecka takie objawy jak nudności, wymioty, zawroty głowy czy drgawki niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza. Mogą być one zwiastunem zapalenia mózgu i zapalenia opon mózgowych, wywoływanego przez wirus świnki.

W przypadku wystąpienia pierwszych objawów powinniśmy szczególnie przyglądać się chłopcom, gdyż u nich może dojść do groźnego zapalenia jąder. O rozwijającym się zapaleniu może świadczyć ból i powiększenie jąder, ból brzucha i wysoka gorączka.

Leczenie świnki u dzieci

Jeśli zauważymy objawy świnki u dziecka, jak najszybciej powinniśmy skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia rozwoju ewentualnych powikłań. W domu można stosować leki obniżające gorączkę niezawierające aspiryny. Pomogą one w zmniejszeniu temperatury i zmniejszą ból wywołany obrzękiem ślinianek. Obrzęk można również zmniejszyć, stosując ciepłe lub zimne okłady. Ze względu na ból przy przełykaniu malec powinien jeść dania lekkostrawne, nie zmuszające go do przeżuwania pokarmu i pić dużo płynów.

Czy świnka jest zaraźliwa?

Świnka jest chorobą wirusową, którą łatwo można się zarazić. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową - poprzez kontakt z chorym i używanie tych samych sztućców czy picie z jednej butelki. Osoba chora na świnkę zaraża jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka przeciw tej chorobie.

Jak chronić dziecko przed świnką? Najlepszym sposobem, aby złagodzić skutki choroby, jest szczepionka. Maluchom szczepionka przeciw śwince podawana jest około 13 miesiąca życia, a następnie w 10 roku życia. W polskich przychodniach specjalistycznych są dostępne tzw. szczepionki potrójne, chroniące maluchów przed odrą, świnką i różyczką.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także