Artykuł sponsorowany

Święto w sobotę a obowiązek przyznania dnia wolnego

Święto w sobotę a obowiązek przyznania dnia wolnego

Oczywistym faktem jest to, że święta są dniem wolnym. Jeśli wypadają od poniedziałku do piątku, a więc w dni powszednie i teoretycznie pracujące, jest dla nas naturalne, że zostajemy w domu i możemy cieszyć się odpoczynkiem. Ale co w sytuacji, gdy święto wypada w weekend, czyli w większości firm czas wolny od pracy? Jakie są obowiązki pracodawcy? A jakie prawa ma pracownik? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Regulacje prawne dotyczące świąt

Kwestia świąt i przysługujących w ramach nich dni wolnych od pracy, często budzi wiele wątpliwości. Jak się okazuje, nie wszyscy pracownicy są świadomi tego, kiedy dokładnie przysługuje im urlop świąteczny. Na szczęście wątpliwości te rozwiewa polskie prawo, a dokładniej Kodeks pracy, jak również Ustawa o dniach wolnych od pracy. Zgodnie z tą drugą w Polsce, oprócz niedziel, obowiązuje 13 dni świątecznych, które na mocy prawa są dniami wolnymi dla wszystkich, oprócz pewnych wyjątków, takich jak np. zawody medyczne. Natomiast prawo pracy ustala, że w przypadku, gdy święto przypada na okres rozliczeniowy oraz w innym dniu niż niedziela, skutkuje to obniżeniem wymiaru pracy o 8 godzin.    

Obowiązek pracodawcy

W praktyce wspomniane wcześniej przepisy, oznaczają, że jeśli święto przypada w sobotę, czyli dzień, który w większości działalności zgodnie ze standardowym pięciodniowym tygodniem pracy jest wolny, pracodawca ma obowiązek przyznać dodatkowy dzień wolny. Nie jest natomiast określone, kiedy dokładnie dzień ten ma zostać wyznaczony. Musi jedynie zostać spełniony warunek, aby było to do końca okresu rozliczeniowego. Nie jest też istotne, czy będzie to przed czy po święcie. Warto też podkreślić, że, pracownicy, chcąc uzyskać tego rodzaju wolnego, nie muszą składać wniosków urlopowych, gdyż jest to ustanowione odgórnie. A co w sytuacji, gdy pracownik ze względu na wykonywany zawód lub specyfikę zakładu pracy musi pracować w święto? Wtedy powinien on otrzymać 100% normalnego wynagrodzenia, a oprócz tego dodatkowy dzień wolny. W wyjątkowych sytuacjach, zamiast odbioru dnia wolnego, pracodawca może wypłacić rekompensatę finansową. To oczywiście musi zostać uzgodnione z pracownikiem.

Co jeśli pracodawca nie chce przyznać dnia wolnego?

Jeśli pracodawca nie przyzna pracownikom dnia wolnego za święto przypadające w sobotę, czy też zmusi ich w tym dniu do pracy lub każe odrabiać dzień świąteczny – łamie prawo. W takim przypadku pracownicy mogą, a nawet powinni dochodzić swoich praw. Wszelkie wątpliwości związane z tego typu przypadkami najlepiej konsultować ze specjalistami. Profesjonalną pomoc z zakresu prawa pracy zagwarantuje nam Kancelaria Adwokacka Małgorzata Boroń-Niemiec. Doświadczony adwokat doradzi nam jak rozwiązać problem, a jeśli będzie to konieczne, zostanie naszym reprezentantem w sądzie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz