Materiał Partnera

Świetlówki UVA i ich zastosowanie w przemyśle poligraficznym

Świetlówki UVA i ich zastosowanie w przemyśle poligraficznym

Lampy luminescencyjne (fluorescencyjne), czyli tzw. świetlówki, znajdują szerokie zastosowanie w technice oświetleniowej, zarówno jako źródło ogólne, jak i miejscowe. Poza tym świetlówki wykorzystywane są w rozmaitych profesjonalnych procesach technologicznych. W branży poligraficznej sztuczne światło ultrafioletowe stosowane jest m.in. w procesach suszenia i powielania odbitek.

Kilka słów o świetlówkach

Świetlówki najczęściej przybierają postać szklanej rury, na końcu której zatopione są wolframowe elektrody. Powłoki świetlówek wykonywane są z półprzeźroczystych materiałów (np. szkło kwarcowe, szkło trudnotopliwe), które przepuszczają promieniowanie optyczne. W powłoce lampy zamontowane są elektrody, między którymi przepływa prąd, zaś we wnętrzu świetlówki zamknięty jest gaz i niewielkie ilości rtęci.

Na rynku dostępne są świetlówki emitujące fale o różnych długościach, a dobór odpowiedniej powinien być uzależniony od zastosowania, np. świetlówki UVC stosuje się w lampach do sterylizacji, a te emitujące promieniowanie UVB mogą ogrzewać terraria. Dla poligrafii przeznaczone są specjalne lampy fluorescencyjne, których nie należy stosować do oświetlania np. pomieszczeń. Profesjonalnie nazywane są one lampami luminescencyjnymi aktynicznymi, a w nazwie świetlówki znajduje się zazwyczaj określenie ACTINIC BL lub Blacklight BL368.

Zastosowanie świetlówek UV w poligrafii

Maksymalne promieniowanie lamp aktynicznych do maszyn drukarskich mieści się w przedziale 330-420 nm. W praktyce oznacza to, że w świetlówkach dla poligrafii wykorzystuje się promieniowanie UVA, czyli bliski nadfiolet.

Emitowane przez świetlówki promieniowanie UVA stosowane jest w poligrafii na szeroką skalę i wspiera pracę zakładów wykorzystujących różne metody druku. Świetlówek UVA używa się w drukarniach np. w maszynach do produkcji form fotopolimerowych przez naświetlanie płyt fleksograficznych i naświetlania fotochemicznego światłoczułych warstw kopiowych form offsetowych. Promieniowanie ultrafioletowe sprawdza się również podczas utwardzania klejów UV oraz suszenia odbitek uszlachetnianych lakierami tego typu. Możliwości wykorzystania lamp luminescencyjnych w poligrafii wciąż się poszerzają.

Bogaty wybór świetlówek UV do różnych zastosowań, w tym również dla drukarni, przygotował sklep internetowy firmy AQVA-LIGHT. Poza szeroką gamą źródeł światła najlepszych producentów, takich jak Osram czy Philips, znajdziesz tu również osprzęt niezbędny do ich instalacji i stosowania, w tym stateczniki elektroniczne i magnetyczne, startery (zapłonniki), a nawet przewody i uchwyty montażowe do świetlówek.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz