Artykuł sponsorowany

Światłowód jedno i wielomodowy. Porównanie

Światłowód jedno i wielomodowy. Porównanie

Łącza światłowodowe to bez wątpienia przyszłość technologii teleinformatycznych. Przesył danych za pośrednictwem sygnału optycznego zapewnia bowiem bezkonkurencyjną szybkość oraz bezpieczeństwo transferu, co skrzętnie wykorzystują dostawcy różnego rodzaju usług cyfrowych. Warto jednak bliżej przyjrzeć się tej technologii i jej podziałowi na światłowody jednomodowe oraz wielomodowe. Co trzeba wiedzieć na ten temat?


Światłowód wielomodowy

Jak już zostało wspomniane na wstępie, sekret niezwykłych właściwości światłowodów tkwi w zastosowaniu sygnału optycznego, a dokładnie zjawiska propagacji światła. Emisja fal możliwa jest dzięki zastosowaniu specjalnych przewodów składających się z trzech zasadniczych elementów, a mianowicie bufora, płaszcza oraz rdzenia. To właśnie szklany rdzeń odpowiada za transmisję światła, które może przebiegać w wielu wiązkach lub w tylko jednej. W przypadku światłowodów wielomodowych mamy do czynienia – jak sama nazwa tej technologii wskazuje – z wieloma wiązkami światła w rdzeniu o większej średnicy, w których rozchodzą się identyczne pod względem długości fale.

Każdy z tych modów musi pokonać inną drogę, co wiąże się z faktem, iż poszczególne wiązki światła odbijają się w różny sposób względem osi przewodu. - Mówi specjalista reprezentujący firmę S-Cabling, która zajmuje się technologiami sieciowymi i oferuje okablowanie strukturalne. - W efekcie w światłowodzie wielomodowym dochodzi do zjawiska tzw. dyspersji modowej. Jest to rozmycie sygnału negatywnie wpływające na parametry transferu, w tym na prędkość i zasięg przesyłu.


Niemniej jednak światłowody wielomodowe są z powodzeniem wykorzystywane w przypadku krótszych dystansów (maksymalnie do 2 km), a do ich zalet należy stosunkowo niska cena i łatwość eksploatacji osprzętu.


Światłowód jednomodowy

Podstawową różnicą pomiędzy światłowodem jednomodowym a wielomodowym jest fakt, że w tym pierwszym przypadku nie dochodzi do wspomnianych wcześniej zniekształceń bądź stłumienia sygnału na skutek powstawania dyspersji modowej. Wynika to z zastosowania pojedynczej wiązki światła biegnącej w rdzeniu o mniejszej średnicy. Wiązka ta posiada określoną długość fali pokonującą jedną drogę, co nie wiąże się z różnicami w kątach odbicia światła od płaszcza. Dlatego też światłowód jednomodowy jest bezkonkurencyjny pod względem długości przewodów, ponieważ umożliwia stabilny transfer danych na dystansie liczącym nawet do 120 km. Z tego względu, pomimo wysokich kosztów instalacji i eksploatacji, jest on powszechnie wykorzystywany w telekomunikacyjnych systemach dalekiego zasięgu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz