Artykuł sponsorowany

Surowce wtórne – skup i recykling

Surowce wtórne – skup i recykling

Surowce wtórne to odpady produkcyjne lub zużyte materiały, które po przetworzeniu mogą być użyte do ponownej produkcji. Coraz więcej pomysłów na ponowne wykorzystanie surowców możliwych do przetworzenia jest ogromną szansą dla środowiska. A ochrona środowiska to w dzisiejszych czasach priorytet dla wszystkich krajów, przyszłość dla potomnych i Matki Ziemi.

Mądre gospodarowanie

Ponowne wykorzystanie surowców wtórnych eliminuje problem nadmiernego gromadzenia odpadów oraz zanieczyszczenia środowiska.

Zapewnia również inne efekty gospodarcze:

  • zwiększenie bazy surowcowej gospodarki narodowej,

  • zmniejszenie kapitałochłonności oraz energochłonności pozyskania i przetwórstwa surowców,

  • zmniejszenie zużycia materiałów oraz kosztów produkcji

Skup metali

Skupy surowców wtórnych koncentrują się na: aluminium, stali, żeliwie, mosiądzu, miedzi, brązie, cynku, ołowiu.

Wiele cennych i możliwych do ponownego wykorzystania surowców odnajdziemy w każdego rodzaju sprzęcie elektronicznym i elektrycznym, z którego odzyskać można m.in. metale szlachetne takie jak srebro, złoto lub też mniej popularny, ale równie cenny pallad.

Na świecie co druga tona stali wytwarzana jest ze złomu, a w Polsce prawie 2/3 produkcji żelaza pochodzi z recyklingu. Jednak ciągle nie wszystkie odpady żelazne, które mogą być przetwarzane podlegają procesom odzysku.

Technologia na pomoc

Złom żelazny można przetwarzać nieskończoną ilość razy bez utraty jego właściwości. Natomiast stal traci na wartości i jest niechętnie przyjmowana przez huty. Rozwiązaniem może być rozwój technologii recyklingu.

Jeszcze parę lat temu z procesu odzysku metali ze zezłomowanych samochodów pozostawało wiele odpadów, których nie przetwarzano. A dziś można odzyskać nawet 95% surowców wykorzystywanych w samochodach.

Jednak dziś trudno powiedzieć, ile potrzeba czasu na opracowanie skutecznych metod recyklingu wszystkich odpadów żelaznych, bez względu na stopień ich zanieczyszczenia, czy składu chemiczny.

Nie wszystko da się przetworzyć

Nie wszystkie surowce, które pozornie nadają się do ponownego wykorzystania, mogą być poddane recyklingowi i jako takie nie powinny trafić do skupu surowców.

Wśród nich należy wymienić:

  • opakowania plastikowe i papierowe, które miały kontakt z tłuszczami, np. paczki po chipsach czy kartony po pizzy,

  • ceramika, która nie nadaje się do ponownego przetworzenia,

  • lakierowany i kredowany papier,

  • opakowania wykonane z wielu materiałów, między innymi kartony na napoje, tekturowe pudełka z plastikową wstawką.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz