Suplementy diety – czy są bezpieczne?

Suplementy diety – czy są bezpieczne?
Polacy kupują i spożywają coraz więcej suplementów diety. Obecnie znajdziemy gotowe rozwiązanie w postaci tabletek niemal na każdą dolegliwość. Z raportu NIK wynika, że wiele suplementów nie działa jednak, tak jak deklarują to producenci, a dodatkowo oferowane tabletki mogą zawierać substancje, w tym bakterie chorobotwórcze lub substancje psychoaktywne, które zamiast pomagać, raczej nam zaszkodzą.

Suplementy diety dla każdego

W sklepach i aptekach możemy zakupić suplementy, które pozwolą nam uporać się z różnymi problemami. Kobiety, by zachwycić piękną fryzurą, chętnie wybierają suplementy diety na włosy. Osoby z nadwagą zamiast zmienić styl życia i postawić na zdrową dietę, szukają ratunku w suplementach diety na odchudzanie. Na półkach znajdziemy rozwiązanie praktycznie na wszystko – złoty środek na zmęczenie, panaceum na kłopoty z koncentracją lub apetytem, suplementy diety dla sportowców, a nawet specjalne suplementy diety dla mężczyzn.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Szacuje się, że w 2015 roku Polacy kupili 190 milionów opakowań suplementów diety, wydając 3,5 mld złotych. Okazuje się, że wiele suplementów, które trafia na rynek, wymaga przebadania, gdyż kontrole, które prowadzi Inspekcja Sanitarna, dotyczą jedynie części rynku. Od 2007 roku w Rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego zgłoszono ok. 30 tys. produktów określonych jako suplementy diety. Badania pokazują, że w najbliższych trzech latach rynek związany z suplementami diety będzie się rozwijał w tempie ok. 8% rocznie.

Niebezpieczny skład suplementów

Najwyższa Izba Kontroli zleciła przebadanie losowo wybranych suplementów diety. Okazało się, w suplementach diety z grupy probiotyków znajdowały się szczepy drobnoustrojów, które nie były wskazane w składzie lub zawierały niższą niż podana na opakowaniu liczbę bakterii probiotycznych. Poza tym badania wykazały, że wraz z upływem czasu spadała liczba żywych komórek bakterii. Niektóre przebadane suplementy diety zawierały szkodliwe substancje psychoaktywne, alergenne i rakotwórcze, które mogą przyczyniać się do zakażenia dróg oddechowych i moczowych, a także powodują zatrucia pokarmowe.

Eksperci przypominają, że nadmierne spożywanie witamin i składników mineralnych, które znajdują się w suplementach diety, może zaszkodzić zdrowiu. Preparaty witaminowe powinny być podawane pod kontrolą, dlatego lepiej wybierać produkty lecznicze z apteki niż np. kupować je w supermarkecie. W aptece farmaceuta wskaże, co jest suplementem diety, a także w razie wątpliwości wytłumaczy działanie różnych substancji, a nawet odradzi stosowanie wybranego preparatu, jeśli już przyjmujemy inne leki.

Reklamy suplementów diety

Pamiętajmy, że suplement diety nie jest produktem leczniczym. Jest to środek spożywczy, który ma wspomóc uzupełnienie codziennej diety. Niestety reklamy wprowadzają w błąd konsumenta, który jest często przekonany, że ma do czynienia z lekiem. Z danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji możemy dowiedzieć się, że w latach 1997-2015 liczba reklam dotyczących leków i suplementów diety wzrosła dwudziestokrotnie. W 2015 r. co czwarta reklama w telewizji zachęcała do zakupu produktów zdrowotnych i leków.

Kontrola NIK zwróciła uwagę na nieuczciwe formy promocji – upodabnianie suplementów do produktów leczniczych i sugerowanie ich leczniczych właściwości w reklamach, a także umieszczanie oznaczenia suplementu diety na opakowaniach w mało widocznym miejscu lub za pomocą drobnej czcionki. Pamiętajmy, że przed zakupem suplementu diety w aptece, lepiej porozmawiać z farmaceutą.

Źródło: NIK, Raport PMR Rynek suplementów diety w Polsce w 2015 r., Raport KRRiTv Emisja przekazów handlowych produktów zdrowotnych i leków w programach telewizyjnych

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz