Materiał Partnera

Suchy basen rozwiązaniem problemów z integracją sensoryczną

Suchy basen rozwiązaniem problemów z integracją sensoryczną
Zdolność najmłodszych do prawidłowego przetwarzania wrażeń zmysłowych w niektórych przypadkach jest zaburzona. Problemy z integracją sensoryczną wymagają zastosowania odpowiedniej terapii, której bardzo ważnym elementem powinien być suchy basen z piłeczkami. Rozwiązanie to pozytywnie wpływa na wiele zmysłów dziecka – jakich dokładnie i o czym należy pamiętać przy zakupie specjalistycznego kojca?

Rozbudowane działanie

Suchy basen wypełniony kulkami to dla dzieci przede wszystkim doskonałe miejsce do beztroskiej zabawy. Przyjemne uczucie przebywania w takim kojcu sprawia, że najmłodsi bardzo lubią z niego korzystać i często do niego wracają. Jak się jednak okazuje, suchy basen to także doskonała metoda na rozwiązywanie problemów z integracją sensoryczną. Te objawiają się na różny sposób – np. poprzez nadwrażliwość nad dotyk czy problemy z oceną odległości i wyczuciem własnego ciała. Może to powodować spore problemy w funkcjonowaniu dziecka, dlatego konieczne jest podjęcie odpowiedniej terapii.

Wykorzystanie w niej bezpiecznego suchego basenu wypełnionego piłeczkami stanowi ważną część w ograniczeniu zaburzeń integracji sensorycznej. Należy jednak pamiętać o zakupie odpowiedniego modelu – wiele z nich znaleźć można w rozbudowanej ofercie renomowanego producenta suchych basenów, firmy Mimii. Poszczególne kojce dopasowywane są zarówno pod względem wielkości, jak i nawet koloru, dzięki czemu można spełnić tym samym oczekiwania najmłodszych. Jak zatem dokładnie suchy basen wpływa na integrację sensoryczną u dziecka?

Zabawa w suchym basenie rodzajem terapii

Wrażenia dotykowe są jednym z najważniejszych elementów zabawy w suchym basenie z piłeczkami. Ich spora ilość w połączeniu z zamkniętym kojcem sprawia, że dziecko czuje się poniekąd jak podczas kąpieli w wannie z ogromną ilością piany. Suchy basen z kulkami w sposób intensywny pobudza zatem receptory dotykowe najmłodszych, co w przypadku zaburzeń integracji sensorycznej jest niezwykle ważnym elementem terapii. Zastosowanie go do tego celu dobrze wpływa też na pracę mięśni – działa bowiem kojąco w tym zakresie.

Bardzo istotne jest także efektywne ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Spora ilość elastycznych i bezpiecznych jednocześnie piłeczek znajdujących się w suchym basenie pod tym względem zapewnia doskonałe rezultaty, co w przypadku kompleksowej terapii zaburzeń integracji sensorycznej jest wręcz kluczowe. Warto jednak pamiętać, by kojec dopasowany był pod względem rozmiarów do wieku dziecka. Należy zwrócić uwagę również na materiały wykorzystane do produkcji suchego basenu – muszą być one atestowane i pozbawione wszelkich szkodliwych substancji mogących źle wpłynąć na samopoczucie najmłodszych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz