Artykuł sponsorowany

Sucha zabudowa – co to takiego? Jakie ma zalety?

Sucha zabudowa – co to takiego? Jakie ma zalety?

Sucha zabudowa – to termin, który zna niewiele osób poza fachowcami z branży budowlanej. Warto go jednak poznać, bo sucha zabudowa jest powszechnie wykorzystywana w wielu nowoczesnych budynkach. Czym dokładnie jest? Jakie są jej zalety? Kiedy stosuje się suchą zabudowę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym tekście.

Sucha zabudowa – czym jest?

Suchą zabudową określamy różnego rodzaju metody wykańczania wnętrz, które wykonuje się bez wody zarobowej. Woda ta jest niezbędnym składnikiem wiążącym tradycyjne materiały budowlane, czyli na przykład tynk gipsowy i cementowy, a także beton. W suchej zabudowie materiały są mocowane w inny sposób – to znaczy, że są łączone mechanicznie lub klejone. Sucha zabudowa jest wykorzystywana przede wszystkim do zakrywania starszych lub nieestetycznych elementów konstrukcyjnych budynku. Tworzy się z niej także ścianki działowe oraz modne sufity podwieszane i przepierzenia. Materiały do wykonywania suchej zabudowy mogą być różne – kiedyś były to głównie deski, z czasem zastąpiły je jednak różnego rodzaju płyty – na przykład wiórowe i pilśniowe, a także sklejki. Dziś najczęściej do suchej zabudowy stosowane są nowoczesne płyty kartonowo-gipsowe oraz gipsowo-włóknowe. Coraz częściej do budowy zabudowy suchej stosuje się tworzywa sztuczne – na przykład panele PCV czy elementy z wełny mineralnej. Firmą, która zajmuje się wykonywaniem suchej zabudowy, jest Gips-Man. M. Zieliński – w ofercie tego przedsiębiorstwa znajdziemy też cały szereg innych prac budowlanych.

Zalety suchej zabudowy

Skoro znamy już właściwości suchej zabudowy, warto zadać sobie pytanie, dlaczego staje się ona coraz bardziej popularna? Wynika to zapewne z całego szeregu zalet, który wyróżnia tę nowoczesną technikę budowlaną. Sucha zabudowa powstaje szybko – to jej najważniejsza zaleta. Szybka budowa jest możliwa, bo przy tej technice wyeliminowane zostają tak zwane przerwy technologiczne, niezbędne podczas tradycyjnego procesu budowlanego. To dlatego umiejętne zastosowanie suchej zabudowy pozwala skrócić całkowity czas realizacji inwestycji budowlanej. Poza tym przy suchej zabudowie roboty wykończeniowe mogą zostać prowadzone także zimą, co pozwala zaoszczędzić wiele czasu. Prace mogą się toczyć nawet podczas tak zwanego martwego okresu budowlanego. Dużą zaletą jest też łatwość budowy tego rodzaju obiektów. Budowa suchej zabudowy jest wyjątkowo prosta – poradzą sobie z nią nawet osoby bez większego doświadczenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz