Artykuł sponsorowany

Styropian – uniwersalny materiał izolacyjny

Styropian – uniwersalny materiał izolacyjny

Styropian to jeden z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych stosowanych w budownictwie mieszkaniowo-przemysłowym. Oferowany na rynku materiał cechuje duża różnorodność i dostosowanie techniczne do wykorzystania w odmiennych warunkach środowiskowych.


Produkcja styropianu

Styropian zyskał popularność w budownictwie już wiele lat temu, a chociaż przez pewien czas nie cieszył się dobrą sławą z uwagi na przypisywaną mu łatwopalność, dziś zdecydowanie wyparł niezdrowy azbest i uznawany jest za rewelacyjny, uniwersalny materiał izolacyjny. Podstawą produkcji styropianu są perełki polistyrenu, które poddaje się spienianiu za pomocą pary wodnej i pentanu. Efekt to 40-krotne zwiększenie objętości materiału i nasycenie go powietrzem, które stanowi aż 98% całkowitej objętości. Powietrze jak wiadomo jest najdoskonalszym izolatorem i to ono odgrywa w styropianie najważniejszą rolę. Znacząca liczba producentów na rynku sprawia, że oferowane produkty zaspokajają wszystkie możliwe potrzeby w zakresie ociepleń, dlatego dostępne są w wielu odmianach i kształtach. Przykładem różnorodności asortymentowej jest oferta hurtowni Aris PW Przemysław Demków posiadającej w sprzedaży produkty wielu wytwórców.

Różnorodność materiałów izolacyjnych

Właściwością styropianowych materiałów izolacyjnych jest ich duża różnorodność, dzięki czemu spełniają one warunki techniczne niemal każdego obiektu. Wśród produktów wyróżnia się płyty lub bloki, które są podstawowym materiałem przeznaczonym do wykonywania ociepleń budynków. Płaskie elementy są łatwe do mocowania na dużych powierzchniach, zarówno za pomocą wkrętów, jak i przy zastosowaniu kleju. Mała waga materiału zapewnia solidne mocowanie nawet podczas klejenia. Ta cecha sprawia, że ocieplanie budynku jest mniej pracochłonne, tańsze i nie wymaga niszczenia ścian. Styropian dostępny jest też w wielu innych formach, w tym w szeregu specjalnych kształtek przystosowanych do wypełniania szczelin dylatacyjnych, ocieplania stropów, podłóg czy systemu rur. Materiał ten produkowany jest też w kilku stopniach twardości, w klasie twardych wyróżniających się naprężeniem powyżej 200 kPa oraz w klasie miękkich, wyróżniających się naprężeniem od 50 do 100 kPa.

Walory styropianu

Styropian jest materiałem bardzo nowoczesnym, a liczba przypisywanych mu zalet sprawia, że stoi on na wysokiej pozycji pod względem przydatności w wielu różnych zastosowaniach budowlanych. Walorem, który kwalifikuje styropian do ociepleń budynków jest połączenie minimalnej wagi z jego wysokimi parametrami izolacyjnymi. Płyta styropianu zawiera jedynie 2% polistyrenu i tyle wynosi jej waga. Ważną cechą materiału jest jego obojętność chemiczna, co oznacza, że w żaden sposób nie wpływa na zdrowie. Styropian jest materiałem ekologicznym, nie zanieczyszcza powietrza i gleby, nie niszczy warstwy ozonowej, jest trwały, a jego parametry nie ulegają zmianie z upływem czasu. Kolejne atuty to odporność na promienie UV, zmienne temperatury, wilgoć, czynniki biologiczne, niektóre związki chemiczne, odkształcenia. Zastosowanie styropianu jest bardzo szerokie, nie tylko do ociepleń, ale też do izolacji fundamentów, dróg, lodowisk, do izolowania urządzeń grzewczych, a nawet do budowania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz