Artykuł sponsorowany

Styropian, czyli najpopularniejszy materiał izolacyjny

Styropian, czyli najpopularniejszy materiał izolacyjny

Jednym z ważnych materiałów wykorzystywanych w budownictwie jest styropian. Jest on bardzo często stosowany, ponieważ posiada dobre właściwości izolujące. W związku z tym najczęściej jest właśnie wykorzystywany do izolowania lub ocieplania budynków. W zależności od potrzeb klientów, firmy specjalizujące się w produkcji styropianu tworzą różne formy i kształty styropianu.

Właściwości styropianu

Polską nazwą handlową dla spienionego polistyrenu jest styropian. Styropian to tworzywo sztuczne, które jest wynikiem spienienia granulek polistyrenu, które zawierają porofor. Najczęściej do procesu spienienia wykorzystuje się parę wodną, która podgrzewa granulki polistyrenu. Styropian złożony jest z zamkniętych komórek, które powstały z granulek. W ich środku znajduje się pianka polistyrenowa. Komórki tworzące styropian połączone są ze sobą, a między nimi znajdują się małe przestrzenie powietrza.

Główną cechą styropianu są jego lekkość i dobre właściwości izolacyjne, które są skutkiem niskiego współczynnika przewodzenia ciepła. Tego tworzywa sztucznego nie można rozpuścić w wodzie, jak również nie pochłania wody i nie pęcznieje. Posiada także odporność na wodne roztwory kwasów, zasad i soli oraz cement, jednakże nie jest odporny na działanie rozpuszczalników organicznych, smarów i olejów. Styropian jest częściowo odporny na działanie ognia, lecz to zależy od różnych warunków. Działanie niewielkiego źródła ognia (np. zapałki) sprawia, że styropian zacznie się kurczyć, lecz się nie zapali. Dopiero po długim działaniu ognia, na styropianie może pojawić się płomień, jednak usunięcie źródła ognia powoduje, że styropian przestanie się palić. Styropian charakteryzuje się również dużym oporem dyfuzyjnym. Dzięki temu jego przepuszczalność jest mała i nie przepuszcza wilgoci.

Podstawowe zastosowanie i produkcja styropianu

Dzięki szerokim zastosowaniom, produkcja styropianu odbywa się na dużą skalę. Najczęściej styropian wykorzystuje się w budownictwie lub do wykonywania elementów ozdobnych. W budownictwie styropian stosowany jest głównie do izolacji termicznej, a w niektórych przypadkach do izolacji akustycznej. Izolację termiczną w postaci styropianu zastosować można niemalże w każdej części budynku. Styropian stosuje się między innymi na dachach, ścianach zewnętrznych, stropach, podłogach, posadzkach. Użycie tego materiału poprawi warunki cieplne w pomieszczeniu oraz zapewni ochronę przed wilgocią.

Często stosuje się styropianowe płyty spadkowe. Przeznaczone są one do profilowania płaskich powierzchni, np. tarasów i dachów, w celu uzyskania spadków lub odpowiedniego pochylenia. Producent elementów styropianowych najczęściej wykonuje płyty spadkowe o wymiarach:

  • 1,0 m x 1,0 m,
  • 1,0 m x 1,2 m.

Jak tłumaczy specjalista z tej branży z firmy Konsbau Investment produkcja elementów styropianowych, firmy produkujące części styropianowe często oferują możliwość wykonania innych rozmiarów płyt ze spadkami jednokierunkowymi lub wielokierunkowymi. Innymi wykorzystywanymi elementami w budownictwie są kliny styropianowe. Producent klinów styropianowych najczęściej oferuje kliny o wymiarach:

  • 5 cm x 5 cm,
  • 10 cm x 10 cm,
  • 15 cm x 15 cm.

Trójkątne kliny styropianowe stosuje się na dachach płaskich przy obróbkach papowych, w celu zmniejszenia kąta załamania papy, czego efektem jest lepsze odprowadzanie wody.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz