Materiał Partnera

Stylizacje fryzur dla psów

Stylizacje fryzur dla psów

Grooming, czyli czynności pielęgnacyjne zwierząt, przede wszystkim psów, opierają się na zabiegach takich jak strzyżenie, czesanie i dobieranie fryzury, które będą idealnie dopasowane do rasy. Psi fryzjer ma w tych sytuacjach szerokie pole manewru, choć wiele zależy także od wyglądu samego czworonoga oraz życzeń jego właściciela. Jakie są możliwości w doborze stylizacji fryzur dla psów?

Podstawowe zasady groomingu

Podobnie jak w przypadku ludzi, stylizacja psa powinna korespondować z jego wyglądem i budową. Znaczenie ma tu m.in. ogólna fizjonomia psiaka, struktura jego włosów, a także proporcje budowy. Nadmierne przystrzyżenie pyszczka lub pozostawienie zbyt długiej sierści na korpusie może stworzyć wrażenie wręcz karykaturalne i z pewnością nie wyjdzie spod ręki żadnego doświadczonego groomera.

Strzyżenie w stylu koreańskim

Przy rasach takich jak shih tzu oraz yorkshire terier ze względu na ich krótki pyszczek, który tworzy idealne proporcje z resztą ciała, sprawdza się tzw. strzyżenie koreańskie. Jego najbardziej charakterystyczną i znaną wersją jest bardzo krótkie obcięcie grzbietu oraz pozostawienie długich włosów na łapach, ogonie i uszach.  

Fryzura „Boo”

Fryzura „Boo” inspirowana znanym z sieci pieskiem rasy szpic miniaturowy (Pomerinian), nadaje czworonogowi wygląd małego misia. Okazuje się jednak, że powstała przypadkowo, gdy sierść u psa stała się na tyle długa, że wymagała znaczącego ostrzyżenia. Jak jednak przyznaje Milena Żygadło prowadząca we Włocławku Akademię Groomingu, takie obcinanie i czesanie psów musi być wykonane w pełni profesjonalnie, gdyż w przeciwnym wypadku znacznie osłabi strukturę włosa, co z czasem może doprowadzać do pojawiania się łysiejących obszarów.

Fryzura a’la westie

W żargonie psich fryzjerów istnieje także stylizacja a’la westie. Włosy są wówczas cieniowane, przy czym specjalista skupia się na tym, aby były krótkie na kręgosłupie i nieco dłuższe po bokach. Dodatkowo na łebku pozostawia się przycięcie w tzw. chryzantemę (o ile psi fryzjer uzna, że będzie ona pasować do wyglądu zwierzaka), choć na życzenie właściciela może być to także mały kucyk.

Grooming psów zależy nie tylko od wizji właścicieli, ale przede wszystkim od doświadczenia fryzjerów czworonogów. Ci, dzięki wiedzy na temat budowy struktury włosa u różnych ras, są w stanie tak dobrać stylizację psa, aby zwierzę nie tylko prezentowało się w niej pięknie i schludnie, ale też aby fryzura nie zrobiła mu krzywdy. Psi fryzjerzy podczas wizyty chętnie doradzają także optymalne zabiegi pielęgnacyjne i sposoby czesania czworonogów, które powinien wykonywać regularnie właściciel.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz