Materiał Partnera

Studnia z kręgów betonowych

Studnia z kręgów betonowych

Częstym problemem w sytuacji gdy chcemy zamieszkać we własnym domu jest to, że wciąż niewiele terenów poza miastami ma pełne uzbrojenie terenu. Jeśli wodociąg nie jest doprowadzony do twojej działki, musisz zdecydować się na własne źródło wody. Najczęściej stosowane i najtańsze w wykonaniu i eksploatacji są studnie kopane, zabezpieczone kręgami betonowymi. Czasem powodują problemy w postaci przeciekania, ale podpowiemy, jak sobie z tym poradzić.

Jak zapewnić szczelność studni betonowej?

Układanie w wykopie na studnię betonowych kręgów to najpowszechniejszy sposób budowania studni. Trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na to, by ich ułożenie było bardzo precyzyjne. Zapobiegnie to powstawaniu przecieków. Budując studnię dobrze jest zadbać o odpowiednie materiały, które umożliwią zwiększenie szczelności zarówno dna, jak i całek konstrukcji studni. Kiedy ustalimy poziom dna studni budowanej na otwartym wykopie, należy tam wykonać wylewkę z dobrej jakości betonu, która będzie stanowiła podstawę pod najniższy krąg. Taką betonową płytę pokrywa się materiałem wodoszczelnym. Inną opcją jest użycie prefabrykowanej płyty podstudziennej lub kręgu betonowego z dnem. Betoniarnie produkujące takie prefabrykaty betonowe zwykle uwzględniają otwory na wszelkie niezbędne w tym przypadku rury. Następnie układa się kolejne kręgi i łączy się je zaprawą wodoszczelną, mając na uwadze wymuszenie dystansu, by zaprawa nie była wypychana przez znajdujące się powyżej kręgi. Na koniec połączone powierzchnie należy przetrzeć drucianą szczotką i oczyścić. Także budując studnię metodą opuszczania trzeba dbać o szczelne połączenia i używanie szybko wiążących i trwałych materiałów wodoszczelnych.

Jak dbać o studnię z kręgów betonowych w trakcie jej eksploatacji?

Jeśli studnia zacznie po pewnym czasie przeciekać, co nawet przy najlepiej wykonanej studni z kręgów betonowych jest nieuchronne, trzeba wykonać uszczelnienie. Jeśli problemem jest woda przeciekająca z zewnątrz, zaprawa cementowa powinna wystarczyć, choć wskazane jest użycie zaprawy wodoszczelnej. Należy nią wypełnić nieszczelności na stykach betonowych kręgów prefabrykowanych, zaś między kręgami a gruntem należy wlepić warstwami ubitą glinę. Aby zabezpieczyć studnię przed przenikaniem do niej szkodliwych składników z gruntu, można użyć specjalnych preparatów o dużej izolacyjności. Zabezpieczenie studni przeciekającej na zewnątrz jest nieco trudniejsze, gdyż wymaga pracy w środowisku mokrym. Można tu stosować cementy hydrauliczne bądź cementy montażowe o dobrych właściwościach.

Opracowanie:
Gołuchów, Krzywosądów 19
tel. 62 761 53 66
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz