Artykuł sponsorowany

Stomatologiczne zdjęcia rentgenowskie – pomocne nie tylko w trakcie leczenia zębów

Stomatologiczne zdjęcia rentgenowskie – pomocne nie tylko w trakcie leczenia zębów

Dobrze wykonane zdjęcie RTG jest bardzo często podstawą efektywnego leczenia zębów. Bez niego nie jest możliwa dokładna weryfikacja wielu stanów chorobowych zębów, a także dziąseł czy zatok nosowych. Dlatego dobry dentysta zleci wykonanie odpowiedniego typu zdjęcia rentgenowskiego na różnych etapach leczenia. Dowiedz się, kiedy możesz się spodziewać skierowania na to badanie.

Stomatologiczne zdjęcia RTG – jak powstają?

Technologia rentgenowska ma już ponad 100 lat. I choć od czasu powstania była wielokrotnie udoskonalana – zasada działania pozostaje ta sama. Promienie X, które padają na określoną partię ciała (w tym przypadku – bądź to na całą szczękę, bądź też na jej fragment), są częściowo pochłaniane, a częściowo rozpraszane. Proces ten znajduje odbicie na specjalnej kliszy rentgenowskiej i daje specjaliście precyzyjne informacje np. o tym, co znajduje się wewnątrz zęba, czy też czy w dziąśle rozwija się stan zapalny.

Nowoczesna technologia RTG, np. ta wykorzystywana przez Elcomed Pracownia RTG, jest bezpieczna dla pacjenta. Dawka promieniowania, na które jest on eksponowany, jest niewielka, a czas ekspozycji – krótki. A co z precyzją obrazowania? Jest ona uzyskiwana dzięki zastosowaniu specjalistycznej folii wzmacniającej przy zdjęciach analogowych oraz technologii komputerowej – w przypadku RTG komputerowego.

Rodzaje stomatologicznych zdjęć RTG

Stomatologiczne zdjęcia RTG są wykonywane zarówno podczas leczenia stomatologicznego, jak i w implantologii, ortodoncji czy podczas leczenia protetycznego. Powstają zarówno po to, aby możliwa była kontrola efektów pracy stomatologa (np. po wykonaniu leczenia kanałowego), jak i przed jego rozpoczęciem. Ich wykonanie jest konieczne np. gdy lekarz chce ogólnie ocenić stan uzębienia pacjenta, zadecydować o tym, co zrobić ze złamanym czy krzywo wyrastającym zębem lub podjąć leczenie przyzębia. Choćby dlatego wyróżnić można kilka typów stomatologicznych zdjęć RTG. Są to:

  • rentgen punktowy – wykonywany najczęściej, pozwala uzyskać bardzo precyzyjny obraz niewielkiego obszaru – np. pojedynczych zębów; stosowany np. przed rozpoczęciem leczenia kanałowego, a także w innych sytuacjach, kiedy lekarz chce ustalić przyczynę bólu zęba,
  • pantomografia – panoramiczny rzut całego uzębienia, na zachodzie Europy i w USA wykonywany u pacjentów stomatologicznych w standardzie co 1-2 lata, niezbędny przy rozpoczęciu leczenia dentystycznego, jak i ortodontycznego, implantologicznego czy protetycznego,
  • rentgen cefalometryczny – wykorzystywany najczęściej podczas leczenia wad zgryzu, pozwala na zachowanie zależności liniowych oraz kątowych, a w efekcie – na ocenę niedorozwoju zgryzu i precyzyjne zaplanowanie aparatu ortodontycznego,
  • zdjęcie zatok przynosowych – konieczne np. po złamaniu zęba, jego wybiciu,
  • zdjęcie zgryzowe – pozwala wykryć niewidoczną jeszcze „gołym okiem” próchnicę, ale także zęby zatrzymane, torbiele czy też ciała obce – np. w celu podjęcia leczenia chirurgicznego.

O wyborze odpowiedniego typu zdjęcia RTG zadecyduje lekarz stomatolog. Wykonując je, warto się udać do sprawdzonego specjalisty – tak, aby mieć pewność poprawnego efektu obrazowania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz