Artykuł sponsorowany

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza

Wizyty u dentysty nie należą do przyjemności, jednak omijanie gabinetu stomatologicznego może mieć przykre a raczej bolesne konsekwencje. Dlatego warto przyzwyczajać dzieci do co półrocznych wizyt, by nie narażać ich na niepotrzebny ból naprawy zepsutych zębów. Drobne, przykre, ale niezbyt bolesne zabiegi, pozwolą uniknąć leczenia kanałowego, czy wyrywania tych zębów nie nadających się do leczenia.

Podstawowe zabiegi zachowawcze

Podstawowe zabiegi zachowawcze to:

  • badania jamy ustnej i przeglądów uzębienia, badania kontrolne,
  • diagnostyka próchnicy i jej powikłań, leczenie próchnicy,
  • leczenie stanów pourazowych zębów stałych,
  • leczenie kanałowe,
  • leczenie nadwrażliwości zębów,
  • odbudowa brakującego zęba za pomocą mostu z kompozytu na bazie włókna szklanego,
  • kosmetyczna odbudowa koron zębów,
  • higienizacja jamy ustnej.

Zdrowe zęby, zdrowe ciało

Bakterie, które znajdują się w jamie ustnej mogą powodować próchnicę i wiele innych schorzeń np.: schorzenia dziąseł i przyzębia, nieprzyjemny zapach z ust, a także choroby serca, nerek i stawów. Dlatego leczenie próchnicy jest tak ważne i ma podstawowe znaczenie nie tylko w utrzymaniu pięknego i zdrowego uśmiechu, ale również w utrzymaniu zdrowia całego organizmu.

Zabiegi profilaktyczne

Zalicza się do nich wszystkie działania dentysty, polegające na oczyszczeniu zębów z kamienia i płytki nazębnej oraz na wzmacnianiu struktury zębów, które sprawia, że stają się one odporniejsze na działanie bakterii. Do tej grupy zabiegów zaliczamy m.in. piaskowanie, polerowanie, skaling i lakierowanie.

Co to jest próchnica

Próchnica jest chorobą zakaźną, za którą odpowiedzialne są bakterie z grupy paciorkowców. Jednak tak jak w przypadku innych chorób, tutaj także potrzebne są pewne warunki sprzyjające ich rozwojowi. Jeżeli występują one dostatecznie długo, a choroba nie zostanie zdiagnozowana, próchnica może skończyć się nawet utratą zęba.

Do tych warunków należy zakwaszenie jamy ustnej, zbyt duża ilość spożywanych cukrów i podatność na próchnicę, która zależy od kwestii genetycznych, ilości fluoru i wapnia przyjmowanego jeszcze przed narodzinami oraz jako dziecko, w okresie najbardziej intensywnego rozwoju.

Niepokojące objawy

W sytuacji, gdy nie pojawiają się niepokojące objawy, konsultacja stomatologiczna powinna mieć miejsce co najmniej co pół roku. Dzięki temu jesteśmy w stanie reagować na tyle szybko, że nie zdąży rozwinąć się zaawansowana próchnica. Regularne kontrolowanie stanu uzupełnienia pozwala zredukować ryzyko konieczności inwazyjnego leczenia stomatologicznego. Ponadto na kontrolę powinno się zgłosić, gdy pojawiają się niepokojące dolegliwości bólowe, opuchlizna w jamie ustnej oraz miejscowe podwyższenie temperatury.

Z usług stomatologii zachowawczej można też skorzystać w celach poprawy estetyki uśmiechu. Wygląd zębów można poprawić np. podczas wybielania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz