Artykuł sponsorowany

Stomatologia estetyczna - najpopularniejsze rodzaje zabiegów

Stomatologia estetyczna - najpopularniejsze rodzaje zabiegów

W obecnych czasach wizyty u dentysty nie muszą się jednoznacznie kojarzyć ze stresem i bólem związanym np. z usuwaniem zębów czy leczeniem kanałowym. Dbanie o zdrowe uzębienie i śnieżnobiały uśmiech stało się o wiele prostsze, głównie dzięki rozpowszechnieniu się tzw. dentystyki estetycznej. Jakie są najpopularniejsze rodzaje zabiegów tego działu stomatologii i co można dzięki nim osiągnąć?

Licówki - co warto o nich wiedzieć?

Licówkami nazywane są specjalnie wyprofilowane płatki porcelany o grubości najczęściej od 0,2 do 1 mm, naklejane przez stomatologa na przednią powierzchnię zębów po ich uprzednim wyszlifowaniu. W ten sposób maskowane są różnego rodzaju defekty estetyczne - trudne do usunięcia przebarwienia, ubytki zębowe (w tym także wywołujące kompleksy szpary) i tym podobne. Stosując licówki można również poszerzyć i wydłużyć pojedyncze zęby. Zabiegu nakładania takich porcelanowych płytek nie stosuje się w przypadku pacjentów cierpiących na niewyleczoną próchnicę, zgrzytanie zębów na tle nerwowym (tzw. bruksizm) oraz różnego rodzaju wady zgryzu. Może wówczas dojść do ich łatwego odklejenia i uszkodzenia.

Korony i mosty porcelanowe

Zarówno wspomniane wcześniej licówki, jak i korony oraz mosty porcelanowe wchodzą w zakres protetyki stomatologicznej. Korony protetyczne używane są przy mechanicznych urazach zębów, złamaniach, ukruszeniach oraz w przypadku trwałego uszkodzenia naturalnej korony zęba z powodu zaawansowanej próchnicy. Korony stosowane są jako elementy mostów protetycznych, na implantach zębowych, a także na zębach po leczeniu kanałowym. Najczęściej używa się koron pełnoceramicznych, pełnometalowych, akrylowych lub porcelanowych z domieszką metali (zwykłych lub szlachetnych). Proces założenia korony wiąże się z obowiązkiem kilku wizyt w gabinecie dentystycznym oraz z pobraniem wycisku szczęki pacjenta, który wysyłany jest później do laboratorium.

Czy warto postawić na wybielanie zębów?

Jak podkreślają specjaliści z gabinetu dentystycznego Wandy Kwiatkowskiej, to jeden z najchętniej wybieranych i zarazem najmniej inwazyjnych zabiegów stomatologii estetycznej. Wyróżnia się dwa rodzaje wybielania:

  • wybielanie metodą nakładkową - metoda ta polega na umieszczaniu na zębach (w nocy) nakładki ze specjalnym żelem wybielającym; nakładka ta wykonywana jest przez dentystę i dopasowana do anatomicznej budowy szczęki pacjenta;

  • wybielanie metodą laserową - polega na wielokrotnej aplikacji wybielającego żelu na zęby oraz jego aktywacji za pomocą lasera; efekty po zabiegu utrzymują się 2/3 lata.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz