Stojak na choinkę — jaki wybrać i jak możesz zrobić go samodzielnie?

Stojak na choinkę — jaki wybrać i jak możesz zrobić go samodzielnie?

Stojak na choinkę jest niezbędny do tego, by choinka stała stabilnie i nie stwarzała zagrożenia dla dzieci. Drzewko świąteczne trzeba także ochronić przed zwierzętami. Choinka, która ma na sobie wiele ozdób jest jeszcze cięższa. Dlatego potrzebuje solidnej podstawy. Jaki model stojaka będzie najlepszy? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby Twoja choinka wytrzymała cały okres świąt.

Strony www Strony www

Z czego zrobić stojak na żywą choinkę?

To, jaki wybierzesz stojak zależy od tego, czy chcesz na nim umieścić żywą, czy sztuczną choinkę. Stojak na tę pierwszą musi spełniać ważny warunek — mieć możliwość podlewania choinki. Możesz kupić po prostu dużą, solidną donicę, włożyć do niej świąteczne drzewko i zasypać pień ziemią bądź mokrym piaskiem. Donica powinna być na tyle głęboka i szeroka, by choinka stabilnie w niej stała. Zastanów się, czy nie możesz użyć czegoś innego, np. skrzyni, beczki, czy dużego kosza.

Plusem tego rozwiązania jest to, że taka choinka wygląda nowocześnie. W odpowiednim kolorze, dopasuje się do wnętrza typu skandynawskiego. Donicę możesz także ozdobić, według własnego gustu i wyobraźni. Podpowiemy tylko, z czym będzie dobrze wyglądać: z owiniętym wokół niej naturalnym sznurkiem, girlandą z filcowych mikołajów, gwiazdek bądź choinek. Możesz nawet przyczepić do niej bombki. 

Stojak na choinkę metalowy musi zawierać zbiornik na wodę. Mocuje się go do choinki za pomocą zacisków lub śrub. Można w nim postawić nawet 3-metrowe drzewko! Najlepiej jest wybrać stojak w kolorze ciemnozielonym. Nie będzie się dzięki temu odznaczać od choinki. 

Stojak na dużą choinkę wykonuje się także z żeliwnego materiału i tworzy przemyślne kształty, kojarzące się z okresem świąt Bożego Narodzenia. Stanie się idealnym dodatkiem do przestrzeni urządzonej w klasycznym i retro stylu. Pamiętaj, że o metal i żeliwo trzeba dbać, sprawdzać, czy nie robi się rdza i nie odpryskuje farba. Przy czym i tak te materiały charakteryzują się trwałością.

Jaki stojak sprawdzi się na sztuczną choinkę?

Stojak na choinkę plastikowy jest odpowiedni dla sztucznych (i małych żywych) choinek, które są z reguły lekkie. Jest dużo tańszym odpowiednikiem metalowych i żeliwnych podstaw. Kiedy kupujesz sztuczną choinkę, stojak otrzymujesz w zestawie. Nie wygląda zbyt elegancko, ale nie będzie się tak rzucać w oczy, gdy odpowiednio przystroisz choinkę i położysz pod nią prezenciki-atrapy i inne świąteczne dodatki. Dobrze jest w takiej sytuacji kupić stojak z odnogami – same w sobie dodadzą drzewku klasy, a plastik nie będzie tak boleć.

stojak na choinkę metalowy

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Sprawdź, czy stojak nie rysuje podłogi. Jeżeli masz położone panele, postaw choinkę ze stojakiem na mini dywaniku albo sztywnym materiale (lepiej, by nie był śliski). W każdym przypadku stojak powinien być ciężki. Weź pod uwagę również to, gdzie chcesz postawić drzewko – wewnątrz czy na zewnątrz? Czy stojak jest odporny na wilgoć i mróz, gdy celujesz w ogród? Dowiedz się, do drzewka o jakim rozmiarze (szerokość i wysokość) przeznaczony jest dany stojak.

Upewnij się, czy stojak, który chcesz kupić jest dobrze wykonany i nie skończy się upadkiem choinki i zbiciem bombek. Sprawdź także, w jaki sposób mocuje się choinkę do stojaka. Nie chodzi bowiem o to, by dodawać sobie pracy, tylko ułatwić życie. Zazwyczaj jednak takie mechanizmy są proste w obsłudze. Warto jest zapytać o nie pracownika sklepu albo przeczytać instrukcję, zawartą w opisie produktu na stronie internetowej.

Dla pewności warto jest przywiązać choinkę sznureczkiem do ściany, mebla bądź kaloryfera – ale w taki sposób, by nie rzucało się to w oczy. Wobec takiego zabezpieczenia domowe koty nic nie zdołają wskórać.

Jak zrobić stojak na choinkę z drewna?

Tak, stojak na choinkę drewniany możesz wykonać samodzielnie. Potrzebujesz do tego: długiej deski, którą podzielisz na cztery części o długości 40 cm. Ponadto: wkrętarki, piły, linijki i ołówka. Na początku zmierz średnicę pnia, potem narysuj linię o tym wymiarze na desce, zaczynając od krawędzi. Powtórz czynność przy reszcie desek. Zaznacz też punkty w 1/3 i 3/4 szerokości deski, w których mają się znaleźć wkręty.

Następnie przyłóż prostopadle do pierwszej deski drugą deskę i wkręć długie gwoździe. Do drugiej deski przymocuj trzecią, ciągle trzymając się narysowanej wcześniej linii. W ten sposób połącz ze sobą cztery deski. W kwadratowej przestrzeni na środku umieść choinkę i skręć ją z deskami za pomocą wkrętów. To wszystko.

Choinka potrzebuje ozdób. Dlatego już teraz sprawdź, jak zrobić gwiazdę betlejemską i ciesz się świątecznym klimatem.

Opracowanie:
Małgorzata
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także