Artykuł sponsorowany

Stłuczka szklana - odpad czy surowiec?

Stłuczka szklana - odpad czy surowiec?

Wydawałoby się, że stłuczka szklana to zwykły, bezwartościowy odpad. Jest to bowiem materiał, na który składają się zniszczone bądź bezużyteczne wyroby szklane, a także odpady szkła, powstające np. podczas kształtowania wyrobów lub krojeniu szkła. A jednak. Szkło poddane recyklingowi okazuje się materiałem, z którego powstają np. włókna szklane, a z nich – różnorodne materiały izolacyjne. Co jeszcze? Sprawdźmy.

Szkło – materiał niezniszczalny

Szkło otacza nas ze wszystkich stron. Jest obecne w każdym domu, środku komunikacji czy laboratorium. Zwykle kojarzy się z kruchym i podatnym na zniszczenie materiałem. Z drugiej strony jest to bardzo trwała substancja, mogąca przetrwać wiele lat, liczonych w tysiącach, w stanie nienaruszonym. Posiada unikalną cechę nietracenia swoich właściwości, mimo wielokrotnego przetwarzania, dlatego jest wdzięcznym materiałem do recyklingu, co jest bardzo korzystne zarówno z punktu ekologicznego (zmniejszenie emisji CO2, SO2, Cl-, F-, pyłów, NOX), jak i ekonomicznego (zmniejszenie zużycia surowców i energii).

Stłuczka szklana – zastosowanie

W temacie szkła i jego segregacji należy pamiętać, że istnieje kilka jego rodzajów:

·         szkło opakowaniowe (słoiki i butelki),

·         szkło stołowe (szklanki, kieliszki),

·         szkło płaskie (lustra, szyby),

·         szkło optyczne.

W zależności od rodzaju szkła i jego wielkości można otrzymać różne przedmioty, głównie takie, które zostały poddane recyklingowi (zwłaszcza butelki i słoiki). Poza tym są to m.in.:

·         włókna szklane (do wyrobu materiałów izolacyjnych, wykorzystywanych np. w budownictwie),

·         granulki szkła piankowego (dodawane do tynków, zapraw murarskich, klejów),

·         mikrokulki szklane (np. do tworzenia farb odblaskowych służących do malowania poziomych znaków na drogach).

Stłuczka szklana jest również składnikiem grysu i mączki szklanej, stosowanej w produkcji past do czyszczenia, materiałów ściernych, wkładów do filtrów wodnych, płytek ceramicznych czy glazury.

Recykling stłuczki szklanej

Jak widać, stłuczka szklana jest bardzo ważnym surowcem, którego recykling może przysłużyć się w wielu branżach. Aby realnie zaangażować się w recykling tego rodzaju odpadów, w trakcie prac budowlanych czy remontowych można skorzystać z oferty firmy, która ma w swoich usługach m.in. podstawianie kontenerów na gruz. Nawet małe inwestycje lub remonty mogą generować ogromną ilość śmieci i odpadów, w tym stłuczki szklanej. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z firmą, taką jak Eko-Wtór, i umówić się na dowóz kontenera pod wskazany adres w umówionym terminie

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz