Artykuł sponsorowany

Sterowniki PLC w nowoczesnej automatyce przemysłowej

Sterowniki PLC w nowoczesnej automatyce przemysłowej

Pojęcie automatyki przemysłowej jest dziś bardzo popularne, co stanowi konsekwencję rozwoju technologicznego i szerokiego wykorzystania technik cyfrowych do sterowania maszynami i procesami produkcji. W automatyce ważną rolę odgrywają specjalnie programowane sterowniki PLC.

Czym jest sterownik PLC?

Jak w większości nowoczesnych elementów konstrukcyjnych, tak i tutaj tajemniczy skrót jest niczym innym jak uproszczoną angielską nazwą urządzenia – Programmable Logic Controller, co w tłumaczeniu na język polski oznacza Programowalny Sterownik Logiczny. Nazwa wiele już wyjaśnia, opisując element z jednej strony odpowiadający za sterowanie urządzeniem, a z drugiej wymagający odpowiedniego zaprogramowania, czyli wpisania do jego pamięci listy komend nakazujących wykonywanie określonych czynności. Dzięki takiemu zaprogramowaniu, którym posługuje się sterownik PLC, konkretna maszyna lub zespół maszyn może wykonywać powtarzające się, precyzyjne czynności na linii produkcyjnej. Dotyczy to zarówno fizycznych ruchów maszyn oraz na przykład ustawiania ich parametrów, jak temperatury pieca czy wysokości ciśnienia w przewodach hydraulicznych. Pojawiające się w nazwie słowo „logiczny” odnosi się do stosowania zasad logiki opartych na algorytmach, czyli powtarzalnych instrukcjach dotyczących wykonywania wskazanych czynności.

Zastosowanie sterowników PLC

Historia sterowników PLC sięga 1968 roku, kiedy podjęto pierwsze próby tworzenia takich modułów na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego. W dobie wyjątkowego tempa rozwoju technologicznego można się spodziewać, że minione niemal pół wieku przyczyniło się do bardzo dużego postępu w tej dziedzinie. Obecnie sterowniki PLC stanowią bardzo szeroką grupę produktów o różnym zaawansowaniu konstrukcyjnym, a więc i o różnych zastosowaniach. W praktyce wykorzystuje się zarówno bardzo proste moduły, przeznaczone do jednego cyklu czynności, jak również pośrednie modele kompaktowe, modułowe lub rozproszone „obiektowe” oraz bardzo zaawansowane urządzenia o możliwościach zbliżonych do komputerów. Każdy z tych typów posiada inne zastosowania, a do tych z naszego najbliższego otoczenia możemy zaliczyć chociażby domowy sprzęt gospodarstwa domowego czy systemy w inteligentnych domach umożliwiające sterowanie roletami, oświetleniem lub systemem ogrzewania.

Programowanie sterowników PLC

Oczywistym jest, że sam sterownik PLC to tylko układ elektroniczny z procesorem, który bez odpowiedniego programu nie wykona żadnego zadania. Tworzeniem takiego oprogramowania, a także samych sterowników przeznaczonych do konkretnych zadań zajmuje się nowa dziedzina nauki, mechatronika. Specjalistyczne firmy usługowe takie jak Amper. Paweł Rogoziński oferują zarówno programowanie nowych sterowników, aby dostosować je do konkretnych zadań w firmie, jak i przeprogramowanie tych już istniejących, by umożliwić im na przykład rozszerzenie zakresu czynności lub dostosowanie do nowych funkcji. Jednym ze stosowanych w takim programowaniu języków jest tzw. język drabinkowy znany też jako logika drabinkowa LD. Inne wykorzystywane języki programowania to diagram bloków funkcyjnych FBD, tekst strukturalny ST, lista instrukcji IL oraz sekwencyjny ciąg bloków SFC.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz