Materiał Partnera

Stawianie zniczy na grobach należy do tradycji

Stawianie zniczy na grobach należy do tradycji

Rozświetlone wieczorami cmentarze, błyszczące światłem tysięcy zniczy to widok znany wszystkim Polakom. Pierwszego oraz drugiego dnia listopada nie ma chyba osoby, która by nie zapaliła płomienia, nie położyła kwiatów na grobach i nie przystanęła na chwilę zadumy. Każdego roku przed Dniem Wszystkich Świętych przed cmentarzami, w marketach i na straganach sprzedaje się miliony zniczy. Ich produkcja trwa cały rok, ale kulminacja sprzedaży następuje zawsze pod koniec października i w pierwszych dniach listopada.

Ważne święta

Wszystkich Świętych to dzień, w którym wspomina się zmarłych, którzy, według wiary chrześcijańskiej, dostąpili łaski zbawienia. Tego dnia czci się wszystkich świętych anonimowych, którzy nie zostali oficjalnie wyniesieni na ołtarze. Święto jest powszechne, celebruje się je w każdym kościele katolickim na świecie. Zostało wyznaczone na 1 listopada przez papieża Grzegorza IV w 835 roku.

Święto obecne jest także w wielu kościołach protestanckich, u anglikanów i w niektórych odłamach luteranizmu. W Polsce Dzień Wszystkich Świętych jest ustawowo dniem wolnym od pracy. W kalendarzu liturgicznym Święto Wszystkich Świętych sąsiaduje z Dniem Zadusznym, dzień 2 listopada to wspomnienie wszystkich zmarłych. Tego dnia wierni modlą się za swoich bliskich zmarłych, by ci mogli odnaleźć życie wieczne z Bogiem. Świece i zapalone znicze symbolizują naszą pamięć i modlitwę, wnoszą podniosły nastrój zadumy i refleksji nad życiem i śmiercią.

Ożywiona produkcja i sprzedaż

Specjaliści branży świec i zniczy mówią, że w ciągu roku produkują głównie wkłady do zniczy. Na początku listopada sprzedaje się całe znicze w ogromnych ilościach, ponieważ każdy ma kogoś bliskiego na cmentarzu, każdy chce zapalić znicz. Branża zniczy jest sezonowym biznesem, ale zawsze odpornym na kryzys. Producenci wiedzą, że zarobki z września i października pozwalają na przeżycie całego roku, w ciągu tych dwóch miesięcy pracuje się najwięcej i najefektywniej. W innych miesiącach przychody są znacznie mniejsze, ale można sobie poradzić i rozsądnie zaplanować całą pracę na okres roku. Popularne znicze najczęściej składają się z kilku części, są to: plastikowe elementy, szklana obudowa i wkład. Takie kilkuelementowe zestawy są dostępne w hurcie przed 1 listopada, zarabiają na nich sezonowi sprzedawcy, których wielu pojawia się koło cmentarzy. Za znicz trzeba u nich zapłacić od kilku do  kilkunastu złotych, wszystko zależy od rodzaju znicza, jego zawartości, wielkości i wykończenia.

Znicze i biznes

Produkcja i sprzedaż zniczy to nie najłatwiejszy biznes. Znicze są popularne w Polsce, na Ukrainie i Słowacji, w Chorwacji, na Litwie i w mniejszym stopniu w Austrii i w Czechach. W innych krajach nie ma dużej tradycji palenia zniczy na cmentarzach. Niektórzy sądzą, że większość zniczy to produkcja chińska, ale tak nie jest. Są one tanie, ponieważ powstają z niedrogich materiałów. Szkło otrzymuje się w hutach z przerobionych odpadów, również plastik pochodzi z recyklingu. Do znicza trafia potem parafinowy wkład, który pochodzi z  granulatu. Do wkładu dodaje się olej, by dłużej się palił, potem dodaje się jeszcze knot i wkłada się go do klosza.

Dobry producent

Zorza-Bis. Grzegorz Głowacki to firma mająca niezwykle bogatą ofertę okolicznościowych świec i zniczy. Różnorakie kształty, zdobienia i formy trafią w gust każdego Klienta. Dostępne są tu także świece ołtarzowe, świece jubileuszowe, świece kule, walce i kwadraty i wiele innych. Na specjalne życzenie Klienta na świecach wykonuje się specjalne, okolicznościowe nadruki. Firma może się pochwalić wieloletnim doświadczeniem i korzysta z najnowocześniejszych zdobyczy techniki. Pracownicy firmy robią wszystko, by doskonalić swoje wyroby, tak by odpowiadały światowym standardom. W produkcji wykorzystuje się zarówno tradycyjne metody, jak i nowe, innowacyjne technologie. Ważny jest zawsze Klient i jego potrzeby, w bieżącej ofercie znajduje się ponad 300 wzorów zniczy, lampionów i świec w najróżniejszych formach i barwach. Aby aby sprostać wysokim wymaganiom Klientów, nieustannie poszerza się asortyment o nowe, ciekawe wzory. Firma bardzo dba o jakość swoich produktów, szczególnie świece powinny charakteryzować się łatwym zapalaniem, długim czasem palenia, widocznym i pięknie prezentującym się płomieniem. Wysoka estetyka wykonania świec sprawia, że mogą być ozdobą nawet najpiękniejszych ołtarzy. Na szczególną uwagę zwracają także sięgające do tradycji, pięknie wyglądające świece woskowe, zdobne w różne aplikacje.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz