Materiał Partnera

Stanowisko pracy lakiernika samochodowego

Stanowisko pracy lakiernika samochodowego

W wyniku różnych sytuacji posiadacze samochodów potrzebują skorzystać z usług wykonywanych w lakierniach samochodowych. Każdy chce, aby jego pojazd wyglądał nienagannie, dlatego należy powierzyć go specjalistom z dziedziny lakiernictwa. Wizyta w lakierni bywa czasem nieunikniona. Niektórzy kierowcy zastanawiają się, jak powinna wyglądać lakiernia samochodowa i z jakiego sprzętu korzystają lakiernicy. Czym zatem cechuje się to stanowisko pracy? 

Pomieszczenie na lakiernię

Umiejętności osoby wykonującej zawód lakiernika to podstawa dobrze wykonanej usługi. Jednakże nie zdziała on zbyt wiele bez odpowiedniego sprzętu i pomieszczenia, w którym bez problemu będzie mógł zająć się swoją pracą. Niezwykle ważny jest tu układ pomieszczeń wchodzących w skład warsztatu blacharsko-lakierniczego, umożliwiający sprawny przebieg świadczonej usługi dla klienta Powinny one zapewniać pracownikowi, tak zwany ciąg technologiczny. Najlepiej, by w lakierni wydzielono trzy obszary, a więc: miejsce demontażu części samochodu wymagających naprawy, pomieszczenie do prac blacharskich i pomieszczenie do prac lakierniczych. Taki układ znacznie usprawnia pracę i ma wpływ na zachowanie porządku w warsztacie, a co za tym idzie, także na jego pozytywny wizerunek w oczach klientów.

Stanowisko pracy lakiernika


Lakiernik samochodowy to osoba, która wykonuje obowiązki w warunkach szkodliwych dla zdrowia, powinien zatem dbać o swoje stanowisko pracy, a także bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa, na nim wymaganych. Najlepiej, aby jego miejsce pracy nie było mniejsze niż 30 metrów kwadratowych, co zapewni mu bezproblemowe wykonywanie zlecenia. Miejscem pracy lakiernika jest także kabina lakierniczo-susząca, której optymalne wymiary powinny wynosić: długość - co najmniej 6 a co najwyżej 7 metrów, szerokość - 4 m i wysokość - 3 m. W przypadku owej kabiny ważny jest także odpowiedni przepływ powietrze, dlatego należy ją umiejscowić na tak zwanej fosie betonowej.

Komora lakiernicza i kompresor powietrza

Każda lakiernia samochodowa musi być oczywiście wyposażona w komorę lakierniczą. W tym przypadku ważną kwestią jest przygotowanie warunków panujących w pomieszczeniu, w którym będzie ona umieszczona. Należy zatem zapewnić tam: odpowiedniej szerokości drzwi umożliwiające wjazd samochodem, właściwe natężenie oświetlenia, górny filtr powietrza i dolny filtr wyciągowy oraz wentylatory, wykonane z odpowiednich materiałów sufity, ściany (panele) i podłogi (płytki z kratkami), ciągłość przesyłu ciepłego powietrza, co ma istotne znaczenie podczas korzystania z lakierów wodnych. W tym celu należy wyposażyć lakiernię w specjalistyczny kompresor umożliwiający przesyłanie powietrza.

Organizacja stanowiska pracy lakiernika wymaga przestrzegania kilku zasad, które są konieczne do odpowiedniego wykonywania przez niego swoich usług. W firmie Blacharstwo samochodowe pojazdy obsługiwane są w odpowiednich warunkach, co ma wpływ na jakość i termin przeprowadzanych tam prac.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz