Artykuł sponsorowany

Stan surowy otwarty i zamknięty domu - najważniejsze różnice. Poznaj firmę budowlaną Sławomira Piłki

Stan surowy otwarty i zamknięty domu - najważniejsze różnice. Poznaj firmę budowlaną Sławomira Piłki

Wielu z nas marzy o własnym domu z ogrodem. Jednak decyzja o budowie wymaga nie tylko sporych nakładów finansowych, ale też niezbędnej wiedzy na temat budownictwa. Choć całość prac zlecamy fachowcom z branży to powinniśmy wiedzieć przynajmniej jakie są etapy budowy domu i z jakimi wydatkami mogą się one wiązać. W tym artykule dowiesz się więcej na tema stanu surowego otwartego i zamkniętego oraz poznasz ofertę sprawdzonej firmy budowlanej Sławomira Piłki - zapraszamy do lektury!

Stan surowy otwarty

Stan surowy domu to jeden z najbardziej widocznych etapów budowy. Wywołuje najwięcej emocji, a konstrukcja budynku rośnie w tempie błyskawicznym. Obejmuje on postawienie fundamentów wraz z izolacją, ścian i stopów, schodów betonowych oraz konstrukcję dachu wraz z pokryciem. W dalszej kolejności montaż okien i drzwi. Jest to najłatwiejszy etap budowy, a dopiero prace wykończeniowe to proces długotrwały i skomplikowany. Budynek, który posiada ściany, fundamenty i dach nazywa się fachowo stanem surowym otwartym. To najważniejszy etap budowy. Budowa domu do stanu surowego otwartego pochłania mniej więcej 50% budżetu przeznaczonego na budowę. Drugą część przeznaczymy na montaż okien i drzwi oraz wykończenie wnętrza i elewację.

Na etapie wznoszenia murów najczęściej łatwo o błędy, które mogą rzutować na ogólny stan budynku w przyszłości. Najczęściej występujące błędy to:

  • brak zbrojenia podłogi, który może prowadzić do pękania posadzki,

  • nieprawidłowe wypoziomowanie i wypionowanie murów,

  • brak warstwy hydroizolacyjnej pod ścianami,

  • łączenie ścian działowych na sztywno ze stropem,

  • niewłaściwe łączenie ścian wewnętrznych, które na etapie murowania powinny zostać połączone ze ścianami zewnętrznymi budynku,

  • zastosowanie niewłaściwych zapraw murarskich, w tym niewłaściwe przygotowanie mieszanki do betonowania,

  • pomijanie niektórych prac jak betonowanie słupków wzmacniających co wpływ na zmniejszenie stabilności budynku,

  • niedokładne wykonanie więźby dachowej,

  • ingerencja w wymiary schodów co może prowadzić do nieprawidłowości przy wylewaniu posadzek na piętrze.

Stan surowy zamknięty

Jeśli budynek uzyskał statut stanu surowego zamkniętego to oznacza, że na budowie zakończono wszelkie prace konstrukcyjne. Stan surowy zamknięty to kolejny etap budowy, który zostaje osiągnięty mniej więcej 4 do 5 miesięcy od rozpoczęcia budowy. Jest to półmetek budowy, w którym w otworach zamontowane zostały drzwi i okna. W garażu, jeśli taki znajdował się w projekcie wstawiono bramę garażową.  Na tym etapie budowy niezbędne jest wykonanie izolacji stropu, płyt podłogi na gruncie i ułożenie podkładów podłogowych, na których znajdować się będzie posadzka. Zamknięcie stanu surowego obejmuje też wykonanie ujętych w planie ścian działowych.

Budową domów jednorodzinnych do stanu surowego zajmuje się rzetelna i zatrudniająca profesjonalnych i doświadczonych pracowników firma budowana Sławomira Piłki z w Pułtuska, znajdującego się na terenie województwa mazowieckiego. Warto podkreślić, że prace przy stolarce budowlanej nie powinny trwać dłużej niż tydzień, podobnie jak wykonanie ścianek działowych. Zaleca się zamknięcie budynku w okresie jesiennym, aby w kolejnych miesiącach mogły być prowadzone prace instalacyjne i wykończeniowe wewnątrz budynku. Zakres usług tej firmy obejmuje m.in.: budowę fundamentów, a także ścian, rozprowadzenie poziomych elementów kanalizacji, wykonywanie podpiwniczenia budynku, wylewanie stropów oraz wykonawstwo schodów betonowych.

Opracowanie:
Pułtusk, Bartodziejska 14
tel. 503 110 850
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz