Artykuł sponsorowany

Stalowe panele dachowe na rąbek zatrzaskowy. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Stalowe panele dachowe na rąbek zatrzaskowy. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

W przypadku budownictwa jednorodzinnego wyznaczniki architektury nowoczesnej stały się niezwykle popularne. Aby wymarzony dom rzeczywiście mógł prezentować się w sposób modernistyczny, wiele uwagi należy poświęcić wybraniu właściwych materiałów. Ogromny wpływ na wygląd całości ma oczywiście połać dachowa. Choć ciekawych rozwiązań jest przynajmniej kilka, to wyjątkowo atrakcyjnie prezentuje się opcja montażu tzw. paneli na rąbek. Co zatem wyróżnia to rozwiązanie?

Czym jest panel dachowy?

Pod kątem technicznym panele na rąbek zatrzaskowy w zasadzie nie różnią się niczym od popularnych blachodachówek. Również i w tym przypadku inwestorzy otrzymują do swojej dyspozycji produkt, którego rdzeń stanowi stal ocynkowana, a warstwę ochronną natomiast – specjalistycznie zaprojektowana powłoka poliuretanowa. Cechą wyróżniającą panele spośród alternatywnych rozwiązań, jest ich wyjątkowy kształt. Są one prawie całkowicie płaskie, dzięki czemu idealnie wpisują się w wyznaczniki architektury nowoczesnej.

Jednym odznaczającym się elementem jest zamek uszczelniający w kształcie rąbka, który odstaje ponad pokrycie zasadnicze na kilka lub kilkanaście milimetrów. Nowoczesne panele dachowe produkuje się w wielu wariantach. Dotyczy to zarówno ich szerokości, jak i sposobów przetłoczenia oraz kolorystyki. Najefektowniej prezentują się panele w odcieniach czerni lub grafitu, ze szczególnym uwzględnieniem odcieni antracytowych. Ten typ pokrycia może być układany bezpośrednio na łatach, aczkolwiek z przyczyn technicznych zaleca się zastosowanie pełnego deskowania lub płytowania połaci. Co jeszcze warto wiedzieć?

Panel na rąbek a warstwa wstępnego krycia

Panele na rąbek są jednym z niewielu rodzajów pokryć dachowych, które uniemożliwiają zastosowanie w charakterze warstwy wstępnego krycia membrany lub papy. Dlaczego? Odpowiedź jest dość skomplikowana. Trzeba pamiętać o tym, iż ze względu na swoją charakterystykę panele w okresie letnim mogą rozgrzewać się nawet do 70-80 stopni Celsjusza. Jeżeli inwestorzy zdecydują się na wykorzystanie standardowej membrany, to pod wpływem ciepła może się ona po prostu przepalić lub roztopić – tracąc w ten sposób swoje właściwości użytkowe.

Nieco inaczej cała sprawa wygląda w przypadku papy. Jako że jest to produkt bitumiczny, to w jego składzie znaleźć można m.in. pochodne kwasu borowego. Substancja ta przy kontakcie ze stalą ocynkowaną bardzo szybko przyczyni się do powstania ognisk korozji. Dlatego też, jak słusznie zaznaczają specjaliści z firmy Dachy Bochnia, decydując się na zakup paneli na rąbek, trzeba dodatkowo dokupić specjalną matę, która ze względu na swoją specyficzną strukturę żartobliwie nazywana jest przez dekarzy makaronem. Jedynie takie podejście do inwestycji stanowi najlepszą gwarancję nie tylko ponadczasowej estetyki, ale także wytrzymałości.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz