Materiał Partnera

Stalowe konstrukcje podbijają rynek budowlany. Sprawdź dlaczego

Stalowe konstrukcje podbijają rynek budowlany. Sprawdź dlaczego

Budynki oparte na stalowych konstrukcjach zdobywają w Polsce coraz większą popularność. Ta technologia na stałe zagościła także w wielu innych krajach europejskich. Na korzyść konstrukcji stalowych przemawia przede wszystkim szybka realizacja projektu. Jednak to nie jedyna korzyść płynąca z wykorzystania stalowego szkieletu. Dlaczego akurat to rozwiązanie zdobywa nad dużą przewagę nad innymi?

Czy dom oparty na konstrukcji stalowej to dobry pomysł?

Wiele osób uważa, że konstrukcje stalowe są zdecydowanie korzystniejsze niż budynki murowane. Ich zaletą jest znacznie niższa cena i wspomniany już krótki czas realizacji projektu – w niektórych przypadkach jest to zaledwie 3 miesiące. Wiele przedsiębiorstw decyduje się na budowę hali magazynowych opartych na stalowych konstrukcjach. A co z budownictwem mieszkalnym? Jak zauważają pracownicy firmy Pom Milicz sp. z o.o.: Ludzie w dzisiejszych czasach są coraz bardziej otwarci na nowinki technologiczne – także, jeżeli chodzi o budownictwo. Od kilku lat zauważamy zdecydowanie większe zainteresowanie konstrukcjami stalowymi również w sektorze prywatnym. Lekkie szkielety stalowe są podstawą energooszczędnych domów. Jeżeli ta tendencja będzie utrzymywać się na podobnym poziomie, to istnieje prawdopodobieństwo, że w przyszłości możemy mieć taką samą ilość domów murowanych, jak i tych opartych na konstrukcjach stalowych. Te drugie mogą nawet zdobyć przewagę – dodają. Coraz częściej stalowe domy wybierane są przez mieszkańców obszarów o zmiennych warunkach pogodowych. W Stanach Zjednoczonych szkielety stalowe budynku są doceniane szczególnie na terenach zagrożonych nawałnicami i huraganami.

Kto najczęściej korzysta z technologii wykorzystującej szkielety stalowe?

Na rynku wciąż przeważają budynki stalowe sektora gospodarczego. Takie rozwiązanie może być nawet kilka razy tańsze niż tradycyjna wersja murowana hali magazynowej czy produkcyjnej. Ponadto stalowe konstrukcje są znacznie bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Stal jest odporna na warunki atmosferyczne, a także środki chemiczne. Z biegiem lat nie ma zagrożenia powstania pęknięć ani deformacji. Nie ma także ryzyka pojawienia się w budynku pleśni, czy grzybów – co często zdarza się w wilgotnych budynkach. W przypadku firm produkcyjnych z branży lakierniczej i meblowej, czy
w przypadku fabryk jest to jedno z najlepszych rozwiązań. Szkielety stalowe mogą być wykorzystane w przypadku hal produkcyjnych i magazynowych, hal logistycznych, hal handlowych i usługowych. Co ciekawe coraz częściej także sortownie i chłodnie są budowanie na stalowych ramach. Coraz większa liczba branż decyduje się na ten rodzaj nowoczesnego budownictwa.

Czy technologia związana z konstrukcjami stalowymi zdobędzie rynek w najbliższych latach? Na to pytanie nikt nie zna odpowiedzi. Pewne jest natomiast, że jest ona bardzo ciekawa
i coraz więcej osób zauważa zapewniane korzyści.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz