Artykuł sponsorowany

STALKOR – poznaj nowoczesny zakład przerobu puszki aluminiowej

STALKOR – poznaj nowoczesny zakład przerobu puszki aluminiowej

Aluminium to obok miedzi najczęściej recyklingowy surowiec, który podczas wtórnego przerobu nie traci swoich wyjściowych własności fizykochemicznych. Metal ten jest zaś stosowany powszechnie w przemyśle opakowaniowym, dekarskim, budowlanym, energetycznym, elektronicznym, motoryzacyjnym czy w przemyśle ciężkim np. górniczym. Działalność takich zakładów przerobu aluminium jak STALKOR pozwala zaś odzyskiwać ten materiał w olbrzymich ilościach. Dane statystyczne podają, iż każdego roku na rynek wraca pod postacią aluminium wtórnego nawet kilkadziesiąt procent wytworzonego metalu. Aluminium pierwotne produkowane jest zaś każdego roku w ilości kilkudziesięciu milionów ton.

Przerób puszki aluminiowej

Zastosowanie wyrobów aluminiowych jest bardzo szerokie. Metal ten stosuje się w budownictwie, komunikacji, elektrotechnice, przy budowie maszyn, a także sprzętów AGD. Z aluminium tworzy się zatem stolarkę aluminiową, pokrycia dachowe, izolacje i systemy grzewcze, zbiorniki, obudowy pojazdów i urządzeń czy też anteny. Każdego roku duże zużycie aluminium generuje branża opakowaniowa, która tworzy różnego rodzaju puszki aluminiowe. Te dzięki swojej prostej budowie oraz dzięki niskiemu poziomowi zanieczyszczenia mogą być niemalże w 100% odzyskiwane. Nie potrzeba do tego również bardzo rozbudowanych parków technologicznych. Nie oznacza to jednak tego, że przerobem puszek może zajmować się każdy skup złomu.

Przedsiębiorstwa, które podejmują się takiego wyzwania, muszą wyróżniać się logistyką swojej pracy. Muszą również posiadać specjalistyczne maszyny oraz muszą być wyposażone w laboratoria  badające skład chemiczny metali. W Szczecinie i Gorzowie Wielkopolskim wszystkie te warunki spełnia firma STALKOR, która posiada spektrometry firmy NITON. Proces przerobu puszki jest zaś świetnie zorganizowany, od odbioru materiału, przez jego badania i selekcję, na rozdrobnieniu i pakowaniu kończąc. Zespół STALKOR to zatem przykład skupu złomu i materiałów kolorowych, który czynnie uczestniczy w procesie recyklingu aluminium, chroniąc przy tym środowisko i napędzając lokalną gospodarkę.

Skup aluminium i innych metali recyklingowych

Firma STALKOR przyjmuje do swojego skupu aluminium w różnej postaci (aluminium plastyka, stopy odlewnicze aluminium, puszki aluminiowe, aluminiowe płyty offsetowe, aluminium poprodukcyjne AlMg, profile aluminiowe). Może to być złom aluminiowy w stopach: czystego aluminium, stopie manganowej, stopie magnezowej, stopie żelazowo-krzemowej. Materiały, jak już wspomniano, przechodzą odpowiednie badania spektrometryczne składu chemicznego i przekazywane są do procesów selekcji i rozdrobienia. Część z nich trafia do zakładów przerobu STALKOR. Inne wywożone są własnym transportem do większych ośrodków recyklingowych.

Z nimi firma STALKOR współpracuje również w zakresie dostarczania złomu stalowego oraz metali kolorowych. Zarówno szczeciński, jak i gorzowski oddział przyjmuje bowiem od klientów indywidualnych, zakładów przemysłowych czy firm budowlanych następujące materiały:

  • wióry z metali kolorowych,
  • miedź, mosiądz i brąz,
  • cynk, ołów,
  • stal narzędziową,
  • akumulatory,
  • stal nierdzewną (kwasówki),
  • kable miedzianych,
  • blachy – złom stalowy cienki,
  • złom wsadowy powyżej 6 mm,
  • żeliwo.

Materiały te z powodzeniem są odzyskiwane i ponownie trafiają do rynkowego obrotu. Korzysta na tym cała gospodarka, a także środowisko naturalne. Firmy dzięki sprzedaży dużej ilości złomu mogą zaś upłynnić swoje budżety.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz