Artykuł sponsorowany

Stal żaroodporna - poznaj jej właściwości

Stal żaroodporna - poznaj jej właściwości

Stal jest stopem żelaza z węglem i innymi dodatkami. W zależności od tego, jaki procent zawartości węgla jest we stali i jakie inne pierwiastki znajdują się w składzie, stal dzieli się na różne rodzaje. Stal żaroodporna w swoim składzie zawiera dodatki stopowe takie jak chrom, nikiel oraz wolfram. Cechuje się ona wysoką wytrzymałość na działanie temperatur.

Stal żaroodporna - czym jest?

Większość z nas zna stal nierdzewną albo stal narzędziowa, ale czy wiesz czym jest stal żaroodporna? Jak mówi nam ekspert firmy KKS Steel, stal żaroodporna jest stalą, która odporna jest na działanie wysokich temperatur, zarówno wtedy, kiedy wysoka temperatura jest ciągła.

Stal ta może mieć różny skład, w zależności od zawartości dodatków stopowych dzieli się ją na:

  • stal chromową
  • stal chromowo-niklową.

Zawartość dodatków w stali wynosi:

  • chrom od 5 do 30%
  • nikiel od 4 do 30%
  • wolfram do 2%
  • molibden od 0,5 do 1%.

W stali żaroodpornej stosuje się także aluminium i krzem. Dodatki te mają na celu poprawę właściwości stali.

Dodatkowo stal żaroodporną dzieli się na austenityczną, ferratyczną i ferratyczno-austenityczną. Jest to podział ze względu na strukturę stali. 

Stal austenityczna ma wysoką zawartość niklu i jest bardziej odporna na kruszenie i łamanie. Do tego dobrze się formuje, także na zimno.  Jej wadą jest mniejsza odporność na działanie gazów, które zawierają siarkę. Z kolei stal ferretyczna zawiera większy dodatek chromu, zawiera także krzem i aluminium. Dzięki takim dodatkom stopowym jest odporna na zgorzelinowanie i na gazy, które zawierają siarkę.

Stal żaroodporna czy żarowytrzymała?

Czasami błędnie stal żaroodporna jest nazywana stalą żarowytrzymałą. W rzeczywistości jednak nie są ze sobą tożsame, a stal żarowytrzymała jest odmianą stali żaroodpornej. Jakie są różnice między nimi?

Główną cechą stali żaroodpornej jest to, że jest ona odporna na działanie gazów utleniających. Są to gazy, które w naturalny sposób wytwarzają się podczas spalania w wysokiej temperaturze powyżej 550 stopni Celsjusza. Na powierzchni stali żaroodpornej wytwarza się zgorzelina. Jest to pasywna powłoka, która powstaje w wyniku reakcji stali z gazami. Proces ten nazywany jest też pasywacją.

W przypadku stali żarowytrzymałej ważne są jej niezmienne własności mechaniczne w temperaturze powyżej 500 stopni Celsjusza. Stal ta nie może się odkształcać w wysokiej temperaturze.

Gdzie wykorzystuje się stal żaroodporną oraz żarowytrzymałą? Ma ona bardzo szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Używa się ja do produkcji pieców, komór spalania, elementów w silnikach spalinowych, w przemyśle szklarskim czy gazowym.

Opracowanie:
Kostrzyn, Warzywna 13
tel. 512 189 865
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz