Artykuł sponsorowany

Stal jakościowa: specyfikacja, zastosowanie, rodzaje

Stal jakościowa: specyfikacja, zastosowanie, rodzaje

Podziału gatunków dostępnych na rynku stali dokonuje się zgodnie z normą PN-EN 10020:2003. Ważne jest rozróżnienie stali według składu chemicznego oraz zastosowania i własności mechanicznych. Podstawowa klasyfikacja wyróżnia zatem stale stopowe i niestopowe. Oprócz tego w branży metalurgicznej ważna jest stal węglowa, nierdzewna czy ocynkowana. Specjalnym gatunkiem jest zaś stal jakościowa. Poznaj jej specyfikację, zastosowanie oraz rodzaje.

Czym są stale jakościowe?

Stale jakościowe występują zarówno w gatunkach niestopowych, jak i stopowych. Mają one przy tym podobne zastosowanie. Podkreślić jednak należy to, że stale niestopowe jakościowe, by spełnić określone własności, tworzone są ze zwiększoną zawartością pierwiastków stopowych. Tylko w ten sposób mogą spełnić swoje zadanie. Stale jakościowe tworzone są bowiem po to, by zagwarantowały polepszoną lub niestandardową własność dotyczącą np. ciągliwości czy podatności na gięcie. Jak sama nazwa wskazuje, są to zatem stale, których zastosowanie ściśle związane jest z ich podwyższoną jakością.

Zastosowanie stali jakościowych

Stal jakościową można podzielić na wiele gatunków. Rozpoznaje się je ze względu na przyporządkowany skrót normy DIN/EN, a także numer materiału, który uniwersalnie stosują producenci i dystrybutorzy. Oczywiście ważne są też parametry takie jak wytrzymałość na rozciąganie, przydatność do spawania, przydatność do utwardzania czy klasa obróbki skrawaniem. W ten sposób można pogrupować stal jakościową na:

  • stal konstrukcyjną wysokiej klasy,
  • stal wysokogatunkową,
  • stal sprężynową,
  • stal automatową,
  • stal ulepszania cieplnego,
  • stal narzędziową,
  • stal niemagnetyczną,
  • stal łożyskową,
  • stal do nawęglania.

Rodzajów jest znacznie więcej i ściśle związane są one z zastosowaniem. Stale jakościowe wykorzystuje się m.in. do produkcji sprężyn, tłoczysk, elementów maszyn i silników, kotłów, wałów korbowych, kół zębatych, noży do ścinania, form dla tworzyw sztucznych a także innych części maszynowych oraz większych konstrukcji budowlanych. Często są one potrzebne dla przemysłu ciężkiego oraz energetycznego. Tworzy się z niej turbiny oraz zbiorniki. W jakiej formie są zaś sprzedawane stale jakościowe?

Pręty walcowane i ciągnione

Półproduktami do dalszej obróbki właśnie ze stali jakościowej są między innymi pręty walcowane i ciągnione. Znaleźć je można w ofercie jednego z polskich liderów branży metalurgicznej, jakim jest firma CENTROSTAL. To właśnie takie przedsiębiorstwa oferują pręty walcowane na gorąco oraz ciągnione w szerokim zakresie wymiarowym i gatunkowym. Pręty ze stali jakościowej do dalszego zastosowania posiadają zatem przekroje okrągłe, kwadratowe, sześciokątne, a także mogą być płaskie.

Podkreślić należy też to, że pręty są dystrybuowane nie tylko w wersji surowej PWS (do obróbki skrawaniem), ale też kupić można np. pręty poddane procesowi normalizacji (ujednolicona struktura wewnętrzna stali) czy zmiękczenia (zmniejszona twardość stali i poprawiona jej plastyczność). Wszystko zależy od potrzeb klienta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz