Artykuł sponsorowany

Śruby - ich rodzaje, normy i klasy wytrzymałości

Śruby - ich rodzaje, normy i klasy wytrzymałości

Śruby to nieodłączne składniki wielu konstrukcji budowlanych, urządzeń czy maszyn. Służą do łączenia poszczególnych elementów. Ze względu na przeznaczenie oraz specyfikę łączeń, śruby między sobą różnią się budową oraz wielkością. Każdy rodzaj podlega konkretnej klasyfikacji. Na rynku jest ich naprawdę spory wybór. Możesz nabyć je sklepach stacjonarnych, ale również przez Internet, np. w Śruby24.pl.

Rodzaje śrub

Poszczególne rodzaje śrub różnią się między sobą przede wszystkim rozmiarem, kształtem łba oraz kształtem gniazda (nie każda śruba musi go mieć). Wyróżnia się śruby z łbem: m.in. sześciokątnym, czworokątnym, trójkątnym, grzybkowym, kulistym, walcowym, stożkowym, oczkowym czy z uchem. Kolejnym rodzajem są śruby posiadające trzpień równy średnicy gwintu, pasowany oraz zbliżony do średnicy gwintu. Są też śruby z końcem płaskim, ciętym, stożkowym, wgłębionym i soczewkowym, śruby z gwintem na całej lub części długości, śruby z gniazdem (np. sześciokątnym) i bez gniazda. Wszelkiego rodzaju śruby otrzymasz w internetowym sklepie  Śruby24.pl. tam też możesz zaopatrzyć się w nakrętki, wkręty, podkładki i dociski oraz wiele innych elementów metalowych.

Klasy wytrzymałości śrub

Tak jak wszystkie narzędzia i sprzęty, tak samo śruby posiadają określony próg wytrzymałości, a ta z kolei zależy od materiału z jakiego śruba jest wykonana i od zastosowanej technologii do jej produkcji. Chodzi tu o rodzaj obróbki cieplnej. Na parametry określające wytrzymałość śrub składają się wytrzymałość na rozciąganie i granica plastyczności materiału, z jakiego powstała śruba. Wyróżnia się tu dziesięć klas wytrzymałości: 3.6, 4.6, 4.8, 5.6, 5.8, 6.8, 8.8, 9.8, 10.9 i 12.9. zazwyczaj śruby są wykonywane ze stali węglowej, kwasoodpornej i nierdzewnej. Podczas ich produkcji są poddawane obróbce plastycznej zarówno na gorąco, jak też na zimno. Mogą być też poddane obróbce wiórowej bądź wiórowo-plastycznej. Na wysoki próg wytrzymałości ma wpływ także poddawanie śrub hartowaniu.

Normy śrub

Śruby mogą być podzielone ze względu na normy jakie spełniają. Najważniejsze są trzy z nich. Norma DIN,  opracowana przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Tę normę spełniają np. śruby o stożkowym łbie z sześciokątnym gniazdem (DIN 7991). PN czyli Polska Norma, została opracowana w polskich instytutach. Jest jeszcze powszechnie znana norma ISO opracowana przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Każda śruba powinna być zgodna przynajmniej z jedną z wymienionych norm.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz